Kazachowie mogą wkupić się do Rafinerii Schwedt za Polaków dodatkową ropą

7 marca 2024, 06:30 Alert

Niemcy przekonują Kazachstan, aby zwiększył dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń do dwóch milionów ton w 2024 roku. Byłby to wzrost o 1,7 razy, a w tle są negocjacje o derusyfikacji Rafinerii Schwedt. Kazachowie mogą tam wejść zamiast Polaków.

Kasym-Żomart Tokajew i Olaf Scholz. Fot. Kancelaria Prezydenta Kazachstanu.
Kasym-Żomart Tokajew i Olaf Scholz. Fot. Kancelaria Prezydenta Kazachstanu.

Minister energetyki Kazachstanu Almasadam Satkaliew poinformował o rozpoczęciu konsultacji z Niemcami na temat możliwości zwiększenia dostaw ropy przez rosyjski Ropociąg Przyjaźń z 1,2 mln ton przewidzianych w kontrakcie KazTransOil do 2 mln ton w całym 2024 roku. Niemcy odebrali z Kazachstanu w 2023 roku 993 tysiące ton.

Rosyjski Transnieft potwierdził w rozmowie z Kommiersantem, że Kazachowie jeszcze nie zwrócili się o zwiększenie przesyłu. Kazachstan ma jednak rozmawiać o większych dostawach przez Azerbejdżan oraz Ropociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan (1,5 mln ton rocznie). Źródło rosyjskiej gazety podkreśla, że jeśli Kazachstan zwiększy dostawy przez Ropociąg Przyjaźń w Rosji, stanie się to z użyciem wolumenu przekierowanego z innych kierunków.

Kazachowie dostarczają ropę na rynek przez Przyjaźń oraz naftoport Caspian Pipeline Consortium (56,6 mln ton w 2023) w Noworosyjsku i w Ust-Łudze (10 mln ton). Ograniczają wydobycie w ramach porozumienia naftowego OPEC+, więc musieliby przekierować dostawy z innych kierunków, by wzrosły w Niemczech. Ropociąg Przyjaźń ma jednak wolne moce przesyłowe po tym jak Niemcy zrezygnowały z dostaw ropy rosyjskiej. Warto przypomnieć, że dostawy z Kazachstanu mogą być fizycznie rosyjskie, o czym pierwszy informował BiznesAlert.pl wiosną 2023 roku.

Rozstrzygnięcie w sprawie zwiększenia dostaw ma znaczenie w kontekście rozmów na temat wywłaszczenia Rosnieftu w Rafinerii Schwedt blisko zachodniej granicy Polski. W przeszłości toczyły się rozmowy o wpuszczeniu w ich miejsce polskiego Orlenu. Jednakże kolejny gracz brany pod uwagę to kazachskie KazMunaiGas. Niemiecki Handelsblatt sugerował, że Rosjanie mogą zrezygnować ze sporów sądowych z tytułu wywłaszczenia Rosnieftu, jeśli dostaną prawo wyboru kupca, którego mają już szukać, co potwierdził niemiecki resort gospodarki w komentarzu dla BiznesAlert.pl. Kazachowie zwiększający dostawy przez Ropociąg Przyjaźń byliby w takim planie pożądani.

Rząd niemiecki zdecyduje czy przedłużać zarząd powierniczy nad akcjami Rosnieftu w Rafinerii Schwedt do 10 marca, kiedy mija obecny okres obowiązywania tego mechanizmu. Polacy zadeklarowali gotowość do zaopatrzenia Schwedt w nierosyjską ropę z użyciem naftoportu w razie przerwy dostaw przez Ropociąg Przyjaźń. Kommiersant przyznaje, że jest możliwość przesłania dodatkowej ropy z Kazachstanu tym szlakiem, ale jego rozmówca Igor Juszkow z Instytutu Polityki Energetycznej w Moskwie przekonuje, że szlak przez Przyjaźń jest bardziej atrakcyjny ekonomicznie. Pojawiały się jednak sugestie strony rosyjskiej o możliwości ich zatrzymania w odpowiedzi na derusyfikację polegającą na konfiskacie aktywów Rosnieftu na wzór akcji Gazprom Germania.

Kommiersant / Handelsblatt / Wojciech Jakóbik

Kędzierski: Polacy mogliby wejść do Rafinerii Schwedt, ale Niemcy nie chcą zaognienia z Rosją (ROZMOWA)