Powiązania z Rosją rzucają cień na nowego partnera Rafinerii Schwedt w Niemczech a Polacy w tle

18 marca 2024, 07:15 Alert

Powiązania Trafigury z Rosją rzucają cień na nowego partnera mniejszościowego Rafinerii Schwedt w Niemczech i mogą podstawić pod znakiem zapytania jego wejście do akcjonariatu o które starał się także polski Unimot.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.
Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Jeden z najpotężniejszych handlarzy ropom na świecie singapurska firma Trafigura stoi pośrednio za przejęciem udziałów w europejskich rafineriach takich jak PCK Schwedt, Isab na Sycylii oraz rafineria Bazan w Izraelu. Działanie Trafigury wygląda tak, że o zakup udziałów stara się inna firma, ale środki finansowe pochodzą od Trafigury.

Przykładem jest przejęcie udziałów (37,5 procent) od koncernu Shell w Rafinerii Schwedt (PCK). O zakup tych udziałów starała się mało znana w branży paliwowej spółka Prax, która jest ściśle związana z Trafigurą, bo ta jest głównym dostawcą ropy do Prax.

Pierwsze sygnały o powiązaniach Trafigury z Rosją i jej udziałami w handlu rosyjską ropą wypłynęły w zeszłym roku, gdy organizacja ekologiczna Global Witness przyłapała Trafigure na gorącym uczynku jak sprzedawała pod płaszczykiem pośredników rosyjską ropę do USA.

O ile ekologów z Global Witness nie każdy słuchał, tak nie uda się to z władzami Izraela. Właśnie ze względu na powiązania Transfigury z Rosją i z Iranem Izrael nie udzielił pozwolenia na przejęcie rafinerii Bazan.

Teraz nie wiadomo jak zareagują Niemcy i czy pozwolą na przejęcie udziałów w Schwedt przez Prax. Jeszcze w grudniu niemieckie ministerstwo gospodarki i klimatu ogłaszało, że kontrakt między Shellem a Praxem zostanie podpisany na przestrzeni następnych sześciu miesięcy.

Rafineria PCK w Schwedt należy w większości do rosyjskiego koncernu Rosnieft (54 procent akcji). Drugim największym udziałowcem tej rafinerii jest Shell. W ostatnich latach koncern ten szukał wielokrotnie kupca na te udziały. W grudniu 2023 roku ogłoszono, że zdecydował się sprzedać 37,5 procent udziałów na rzecz Prax. O te udziały starała się także polska firma Unimot.

Calcalist / Aleksandra Fedorska

Derusyfikacja Rafinerii Schwedt na nowo? Nowy układ z udziałem polskiego Unimotu w grze