AlertWszystko

Raport MAEA: Atom może wesprzeć politykę klimatyczną

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

(MAEA/Anna Kucharska)

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ogłosiła w październiku tego roku raport dotyczący zmian klimatycznych i roli energii atomowej w zwalczaniu ich skutków (Climate Change and Nuclear Power 2015). Publikacja raportu zwyczajowo ukazała się krótko przed szczytem klimatycznym, który właśnie odbywa się w Paryżu.

MAEA czyni starania mające zapobiec gasnącemu zainteresowaniu energetyką jądrową, szczególnie po wrażeniu, jakie wywarła awaria w elektrowni w Fukuszimie. Agencja w wydanym raporcie podkreśla zatem znaczenie zmian klimatycznych, określając je największym środowiskowym wyzwaniem naszych czasów, kładąc przy tym nacisk na rolę energetyki jądrowej jako środka, który służy poprawie jakości środowiska i jednocześnie dostarcza pożądaną ilość energii.

Celem tegorocznej konferencji w Paryżu jest osiągnięcie nowego prawnie wiążącego porozumienia dotyczącego zwalczania globalnego ocieplenia. W swoim raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu i oferuje gruntowny przegląd potencjału energii jądrowej w zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych, odnosząc się przy tym do realiów ekonomicznych, energetycznych i środowiskowych.

„Energia jądrowa jest jednym z największych niskoemisyjnych źródeł energii, jakie obecnie jest nam dostępne i wiele krajów wierzy, że może ono pomóc im w sprostaniu dwóm nierozłącznym wyzwaniom: zapewnienia nieprzerwanych dostaw energii i ograniczenia szkodliwych emisji”, twierdzi dyrektor generalny MAEA, Yukiya Amano. Odnosząc się do szczytu klimatycznego w Paryżu podkreśla on, że „jest istotne aby wkład, jaki energia jądrowa może wnieść do walki ze zmianami klimatu został zauważony.”

Tegoroczna edycja regularnie publikowanego reportu została zasadniczo zrewidowana w porównaniu do wydania z 2014 roku. Zawarto w nim m.in. nowe informacje naukowe, analizy, raporty techniczne i inne publikacje, które zostały udostępnione w ostatnim czasie. Nowe sekcje zawarte w raporcie MAEA poruszają kwestie, które agencja określa jako palące i o wysokim prawdopodobieństwie wpływu na związek pomiędzy zmianami klimatu i energią jądrową w nachodzących dekadach.

Jednym z tych zagadnień jest porównanie emisji gazów cieplarnianych w określonym cyklu życiowym dla różnych technologii nuklearnych. Jak zaznacza agencja we wnioskach, udział energii jądrowej w produkcji gazów cieplarnianych jest porównywalny do innych niskoemisyjnych technologii energetycznych. Podkreśla również, że według badań niektóre typy reaktorów charakteryzują się wyjątkowo niską emisją szkodliwych gazów z powodu wyższej efektywności termicznej oraz tym samym odpowiednio niższym zapotrzebowaniem na paliwo.

Innym aspektem, wyróżnionym przez MAEA w raporcie, jest wyjaśnienie wpływu na koszty danego systemu energetycznego zgodnie z typem zastosowanej technologii. Chodzi w tym miejscu o takie koszty, jak te ponoszone przy okazji przyłączenia do sieci energetycznej, które dla nieregularnie dostarczanej energii odnawialnej są kilkukrotnie wyższe niż w przypadku sterowalnych zasobów, takich jak węgiel, gaz czy atom. Dochodzi tu także koszty bilansujące w postaci np. kar płaconych przez producentów energii odnawialnej, którzy zależnie od panujących warunków pogodowych wyprodukowali więcej lub mniej energii niż to uprzednio zadeklarowali. W efekcie  MAEA przestrzega przed ostrym wzrostem kosztów towarzyszącym podnoszeniu udziału energii odnawialnej w sieci elektrycznej.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej porusza w raporcie również problem wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (carbon capture and storage – CCS). Koszty CCS nie są pewne, a rozmieszczenie repozytoriów składowania CO2 stanowią spore wyzwanie. Także i w tym aspekcie energia jądrowa jest mocno konkurencyjna w stosunku do paliw kopalnych na polu emisji gazów cieplarnianych. Stąd też MAEA podkreśla rolę energii jądrowej, jaką może ona odgrywać w redukcji emisji szkodliwych gazów prowadzących do globalnego ocieplenia.

Jak podkreśla twórca raportu oraz szef sekcji planowania i studiów ekonomicznych MAEA, David Shropshire: „Emisja gazów cieplarnianych dla energii jądrowej jest bardzo niska – porównywalna do hydro-energii i mniejsza niż w przypadku każdego innego paliwa kopalnego, podczas gdy równocześnie ten rodzaj energii zapewnia stałe dostawy podstawowego obciążenia elektrycznego.”


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X