Nowa rewolucyjna metoda recyklingu z Francji

8 czerwca 2024, 07:00 Alert

We francuskim Longlaville budowany jest zakład, który chce osiągnąć całkowity recykling tworzyw sztucznych. Zdolność przetwórcza wyniesie 50 tys. ton rocznie. Proces zostanie przeprowadzony za pomocą enzymów. Metoda ta ma szansę stworzenia zamkniętego cyklu recyklingowego.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ostrzega, że od 2000 roku ilość plastiku produkowanego na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie, z 200 do ponad 400 milionów ton. Jeśli obecny trend się utrzyma, do 2060 r. ilość odpadów z tworzyw sztucznych wzrośnie niemal trzykrotnie. Odpowiednie przetwarzanie plastiku staja się wiec kwestia o szerokim znaczeniu. Z jednej strony chodzi o eliminacje milionów ton śmieci a z drugiej strony o ponowne wydobycie z nim wartościowych surowców.

Ten pierwszy na świecie zakład biorecyklingu PET na skalę przemysłową jest realizowany przez francuską firmę biotechnologiczną Carbios. Firma ogłosiła, że otrzymała już pierwszą transzę w wysokości 1,2 mln euro z programu finansowania Francuskiej Agencji Transformacji Ekologicznej (ADEME) na techniczną i ekonomiczną optymalizację procesu biorecyklingu. Projekt „OPTI-ZYME” otrzyma od francuskiego skarbu państwa łącznie 11,4 mln euro dofinansowania w okresie czterech lat.

EUWID / Die Welt / Aleksandra Fedorska

Poznańska: Czy możemy zamienić plastikowe odpady w energię elektryczną?