Ristori: Zamrożenie cen energii dla odbiorców biznesowych jest nieracjonalne

14 maja 2019, 09:00 Energetyka
Dominique Ristori
Dominique Ristori / fot. Wikimedia Commons

Możliwość zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych jest zgodna z europejskimi regulacjami, w przypadku odbiorców biznesowych to nieracjonalne – powiedział PAP dyrektor generalny ds. energii Komisji Europejskiej Dominique Ristori.

Jak przypomniał Ristori, jedna z obowiązujących regulacji pozwala w pewnym przypadkach na ustalenie cen energii elektrycznej, ale tylko dla odbiorców indywidualnych, nie przewiduje tego dla odbiorców biznesowych. W ich przypadku zamrożenie „nie byłoby racjonalne” – zaznaczył.

Dyrektor nie sprecyzował, kiedy KE mogłaby zająć stanowisko wobec polskiej ustawy o cenach prądu, podkreślił jednocześnie, że w tej sprawie trwa dialog, a decyzja Komisji „nie będzie się opóźniać”.

Dominique Ristori podkreślił jednocześnie, że relacje między Komisją Europejską a Polską w obszarze energii są „doskonałe”. Przypomniał, że Polska zgodziła się na wszystkie najważniejsze zapisy „pakietu zimowego” oraz na cele OZE na 2030 r. Z drugiej strony KE zgodziła się dofinansować tak ważne dla Polski przedsięwzięcia jak gazociągi Baltic Pipe i GIPL – wskazał.

 Polska Agencja Prasowa