Jest potwierdzenie: Niemcy przyznają, że mieszają ropę z Kazachstanu z tą z Rosji

16 września 2023, 13:00 Alert

Ministerstwo gospodarki i klimatu Niemiec odpowiedziało regionalnej gazecie, że przy dostawach z Kazachstanu nieuniknione jest mieszanie ropy z tą rosyjską. Polska obawiała się takiego scenariusza. Sankcje nie zostały naruszone, ale ropa fizycznie z Rosji dociera dalej przez terytorium polskie do naszego sąsiada. Tym samym potwierdzają się ustalenia naszego portalu.

Remont ropociągu Przyjaźń na Białorusi. Fot. BELTA
Remont Ropociągu Przyjaźń na Białorusi. Fot. BELTA

Niemcy podobnie jak Polska porzuciły dostawy ropy z Rosji na przełomie 2022 i 2023 roku. Jednakże sprowadzają surowiec z Kazachstanu z użyciem Ropociągu Przyjaźń ciągnącego się przez terytorium rosyjskie, białoruskie i polskie. BiznesAlert.pl informował, że badania w Polsce potwierdziły, że mieszanka klasyfikowana jako dostawy „z pól naftowych Kazachstanu” ma te same właściwości chemiczne co rosyjska REBCO.

Rzeczniczka resortu gospodarki i klimatu Niemiec przyznaje, że „nawet jeśli określone molekuły pochodzą z Rosji na zasadzie tak zwanego swapu, jedyny istotny czynnik to certyfikat pochodzenia potwierdzający pochodzenie z Kazachstanu, a pieniądze ze sprzedaży docierają tylko do Kazachstanu”.

– Ze względu na charakterystykę ropy naftowej mieszanie różnych gatunków podczas transportu ropociągami jak Przyjaźńń jest niemożliwe do uniknięcia, ale także jest dozwolone w obecnym reżimie sankcji unijnych w określonych warunkach. W celu niepodlegania sankcjom mieszanie nie może zwiększyć wydobycia ani sprzedaży ropy rosyjskiej ani tworzyć przewag firm rosyjskich możliwych do uniknięcia w jakikolwiek sposób. Nie są zatem ważne molekuły. Ważne jest, że nie ma już dostaw z Rosji, więc żadne pieniądze tam nie trafiają – podsumowała rozmówczyni Maerkische Oderzeitung.

Jednakże Polska podnosi, że przychody z przesyłu ropy klasyfikowanej jako z Kazachstanu przez Rosję trafiają na konto spółki Transnieft znanej z kryzysu zanieczyszczonej ropy, za który wciąż nie przekazała rekompensat firmom zachodnim, w tym klientom Rafinerii Gdańskiej w Polsce czy Rafinerii Schwedt w Niemczech.

MOZ / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Niemcy tłoczą ropę rosyjską z kazachską metką przez Polskę?