Ropa rosyjska ucieka do Chin, ale daje mniejszy zarobek

14 grudnia 2023, 08:30 Alert

Rosjanie ślą podobną ilość, ale zarabiają mniej na sprzedaży do Chin ropy wypchniętej z Europy.

Ropociag ropa rura transnieft
Ropociąg fot. Transnieft

Według danych Kpler cytowanych przez Kommiersant dostawy ropy rosyjskiej przez port w Kozmino sięgnęły historycznego rekordu w grudniu w wysokości 925 tysięcy baryłek dziennie z czego 85 procent dotarło do Chin. Mogą sięgnąć 3,88 mln ton w całym miesiącu.

Co ciekawe, płynie tamtędy gatunek ESPO słany ropociągami ESPO i ESPO-2 wspomaganymi przez szlak kolejowy. Ma on wyższą cenę od mieszanki Urals. Przecena Urals względem Brent to według wyliczeń Kpler około 10 dolarów za baryłkę, a ESPO to 3-4 dolary. Dostawy dalekowschodnie mogą rosnąć bo nominalna przepustowość naftoportu w Kozmino to 1,1 mln baryłek dziennie. W pierwszej połowie 2023 roku Chiny sprowadzały 2,13 mln baryłek ropy dziennie z Rosji czyniąc z niej głównego dostawcę wyprzedzającego Arabię Saudyjską z 1,88 mln baryłek.

Około połowa z tej ilości ropy rosyjskiej to Urals wypierany z rynku europejskiego sankcjami za inwazję na Ukrainie. Według Center on Global Energy Policy na Uniwersytecie Kolumbii, Rosjanie słali do Europy około 700 tysięcy baryłek dziennie przez Ropociąg Przyjaźń do krajów pozostających przy ropie rosyjskiej: Czech, Węgier i Słowacji, a także 200 tysięcy dziennie drogą morską do Rafinerii Burgas w Bułgarii wyłączonej z sankcji. Dostawy z Rosji do Europy mają spaść ze średnio 2,1 mln baryłek dziennie do 300-400 tysięcy w 2023 roku.

Wysoka przecena Urals względem Brent wynika między innymi z sankcji zachodnich, w tym ceny maksymalnej narzuconej przez G7, Unię Europejską i Australię. Rosjanie przekierowali część ropy ze Starego Kontynentu do Azji, ale zarabiają na niej mniej niż przed inwazją na Ukrainie. Udział przychodów ze sprzedaży gazu i ropy w budżecie Rosji jest najniższy od 16 lat i spadł w tym roku o 15 punktów procentowych w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku. W wartościach bezwzględnych spadł 1,5 razy. Przychody Rosji ze sprzedaży gazu i ropy w dziesięciu miesiącach 2023 roku były o 26 procent niższe niż rok wcześniej sięgając 7,21 bln rubli.

Kommiersant / Global Energy Policy / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Zachód łata sankcje naftowe wobec Rosji, której pomogłaby tylko nowa wojna (ANALIZA)