Rosatom opuszcza Niemcy, bo już tam nie zarobi

17 lipca 2024, 15:43 Alert

Niemiecka spółka Rosatomu, Nukem Technologies Engineering Services, ogłosiła na swojej stronie internetowej, że podpisała umowę sprzedaży przedsiębiorstwa japońskiej firmie informatycznej Muroosystems Corp. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Farma wiatrowa fot.Rosatom
Farma wiatrowa fot.Rosatom

Finalizacja transakcji planowana jest na połowę sierpnia. Nukem Technologies Engineering Services, będąca spółką zależną Nukem Technologies, najstarszej firmy specjalizującej się w likwidacji elektrowni jądrowych i zagospodarowaniu odpadów radioaktywnych, zmienia właściciela.

Rosatom nabył niemieckie aktywa w 2009 roku za 23,5 mln euro. Głównym rynkiem Rosatomu była UE, gdzie Nukem zajmował się demontażem bloków energetycznych w Niemczech i Szwecji oraz budową kompleksu przetwarzania odpadów w elektrowni jądrowej Chmielnicki (Ukraina). Projekt ten jednak nie został ukończony, a Rosjanie zostali z niego wykluczeni.

Według najnowszych danych, przychody Nukem Technologies Engineering Services wyniosły 24,4 mln euro w 2019 r. oraz 20,4 mln euro w 2020 r., ale firma odnotowała straty w wysokości 6,7 mln euro z powodu pandemii. Rosatom planował opuścić spółkę po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, wskazując na „ograniczenia i presję na rosyjskich właścicieli w Unii Europejskiej”. W celu finalizacji transakcji niemiecki zarząd wszczął postępowanie upadłościowe, odsuwając Rosatom od zarządzania spółką.

Chociaż Komisja Europejska nie nałożyła sankcji na Rosatom, to firma zaczęła mieć problemy z uzyskaniem nowych zamówień po wybuchu wojny na Ukrainie. W maju 2023 roku dyrektor Nukem Thomas Seipolt informował Bloomberg, że firma prowadzi negocjacje w sprawie sprzedaży, z nadzieją na sfinalizowanie transakcji do połowy roku.

Rzeczpospolita / Mateusz Gibała

Orban zablokował wyrzucenie Rosjan z atomu na Węgrzech