(PRIME/Wojciech Jakóbik)
Minister finansów Federacji Rosyjskiej Anton Siluanow przyznał, że do końca tego roku Rosja wyczerpie 2,6 bln rubli, czyli więcej, niż połowę środków z Funduszu Bogactwa Narodowego. Jego zdaniem po 2017 roku to źródło pieniędzy do łatania budżetu zostanie wyczerpane.
– Rok 2016 jest ostatnim, w którym możemy korzystać z naszych rezerw w ten sposób. Potem nie będziemy już mieli tam środków. Dlatego konsolidacja budżetu to cel numer jeden na naszej agendzie – powiedział minister cytowany przez agencję PRIME.
Ze względu na tę poważną sytuację, Rosjanie zdecydowali się naruszyć interesy lobby węglowodorowego i pozyskać dodatkowe środki budżetowe. Firmy naftowe i Gazprom mają wnieść do budżetu rosyjskiego o 8 mld rubli więcej dzięki zamrożeniu poziomu taryfy eksportowej na ropę i zwiększeniu podatku od wydobycia dla wspomnianego koncernu gazowego.
Rząd przedstawił w piątek 23 października projekt budżetu na 2016 rok. Uwzględnia on 13,7 bln rubli przychodów i 16 bln wydatków. Przy założeniu średniej ceny ropy naftowej na poziomie 50 dolarów i kursu dolara na poziomie 63 rubli, sektor węglowodorów ma dać 6,044 bln rubli, czyli 44 procent całkowitych przychodów Rosji.
Jednakże wiceprzewodniczący Banku Rosji jest pesymistą. Jego zdaniem cena baryłki spadnie „bardzo nisko” poniżej 40 dolarów.
Mimo to wyliczenia zakładają wzrost zysków dzięki podwyższeniu podatku od wydobycia dla Gazpromu oraz zamrożenia poziomu opłat eksportowych na poziomie 42 procent, zamiast wprowadzenia obniżki do 38 procent w ramach tzw. manewru podatkowego. Jednakże obłożenie firm wydobywczych nowymi obciążeniami może także zagrozić poziomowi wydobycia, który jest istotny dla budżetu.
Więcej: Ratowanie budżetu może pozbawić Rosję 5-6 mln ton ropy rocznie