Budżet Rosji otrzyma 2,5 mld dolarów mniej z tytułu sprzedaży ropy i gazu

8 maja 2020, 14:45 Alert

Ministerstwo finansów Rosji podało, że budżet państwa w maju nie otrzyma ponad 190 mld rubli (2,58 mld dolarów) z tytułu podatków, akcyzy i ceł nakładanych na sprzedaż ropy i gazu.

Ministerstwo finansów rosji
Budynek ministerstwa finansów FR fot.MinFin

Cena ropy jest niska, cło również spada

Ze względu na niskie ceny surowców ropy naftowej i gazu obniżyły się daniny nakładane na eksport tych surowców. Rekordowo niskie jest cło wywozowe ropy, które spadło z 52 dolarów za tonę w kwietniu do 6,8 dolarów za tonę w maju. Stawki celne ustala się na podstawie średniej ceny ropy Urals pomiędzy piętnastym dniem każdego miesiąca. Dodatkowo obniżeniu uległ podatek od wydobycia minerałów, który również jest powiązany z cenami surowca na światowych rynkach.

Według agencji Argus monitorującej ceny ropy, pomiędzy 14 marca a 15 kwietnia średnia ceny baryłki gatunku Urals wyniosła 19 dolarów.

Gaz również traci

Według założeń Gazpromu z końca 2019 roku, średnia cena gazu w 2020 roku miała wynieść 203 dolary za tys. m sześc. Według najnowszych szacunków spółki, tegoroczne ceny będą oscylować w okolicy 135 dolarów za tys. m sześc. W ostatnim miesiącu doszło do sytuacji, w której sprzedaż gazu na rynku rosyjskim okazała się bardziej opłacalna, niż sprzedaż surowca za granicę.

Tegoroczny budżet Rosji bilansuje się przy cenie ropy gatunku Urals wynoszącej 42,4 dolary za baryłkę. Kiedy cena ropy spada poniżej tego poziomu, budżet państwa nie otrzymuje zakładanych wpływów i musi zacząć korzystać z pieniędzy zebranych na kontach Narodowego Funduszu Dobrobytu. Według oficjalnych danych, w marcu na rachunkach NFD znajdowało się około 150 mld dolarów. Według marcowych zapewnień ministerstwa finansów Rosji, budżet państwa może korzystać z tej rezerwy przez co najmniej sześć lat przy cenie ropy wynoszącej 30 dolarów za baryłkę. Wtedy jednak Rosji nie dotykała pandemia koronawirusa, która pogłębia straty w całych sektorach rosyjskiej gospodarki.

MinFin.ru/ Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Ile naprawdę kosztuje ropa rosyjska? (ANALIZA)