AlertWszystko

Rosja liczy na nowy impuls od Shella dla projektu bałtyckiego gazoportu

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

(Reuters/TASS/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformował doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, rosyjski przywódca spotka się z prezesem Shella Benem van Beurdenem przy okazji Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

Jak powiedział Jurij Uszakow dziennikarzom agencji TASS, strony mają omówić zaangazowanie Shella na rosyjskim rynku surowców. Może także dojść do podpisania porozumienia o realizacji umowy o współpracy przy projekcie Baltic LNG.

– Oczekujemy, że dojdzie do realizacji porozumienia między Gazpromem a Shellem w sprawie projektu Baltic LNG – poinformował Uszakow. Gazprom zamierza do 2021 uruchomić terminal Baltic LNG. W założeniach ma osiągnąć przepustowość 10 mln ton gazu rocznie. W celu realizacji projektu powołano spółkę Gazprom LNG Sankt Petersburg. W opublikowanego w lutym prospekcie dotyczącym emisji euroobligacji Gazprom informował, że trwa stadium projektowe terminala oraz, iż przygotowuje się do rozmów z potencjalnymi partnerami.

– Przepustowość terminalu Baltic LNG może zostać zwiększona dzięki zbudowaniu czterech linii technologicznych – poinformował wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. – Trwają rozmowy w kwestii zbudowania zamiast dwóch, trzech a nawet czterech linii technologicznych ponieważ nie występują tam żadne ryzyka związane z produkcją czy wydobyciem. Tam jest gaz – powiedział Miedwiediew dodając, że do 2021 roku istnieje możliwość realizacji dwóch linii technologicznych w ramach projektu. Zdaniem wiceprezesa rosyjskiego koncernu po ewentualnym uruchomieniu czterech linii technologicznych przepustowość terminala mogłaby wynieść 20 mln ton.

Bardziej ostrożny w ocenie jest Shell. Wysłał w kwietniu list do Gazpromu, w którym określa „kluczowe warunki” realizacji Baltic LNG. Zdaniem źródeł Kommiersanta w rosyjskiej spółce, wzrost wartości projektu z 10 do 11,5 mld dolarów nie będzie problemem pomimo dewaluacji rubla. Jeszcze w czerwcu zeszłego roku krążyła informacja o tym, że Shell ma przejąć do 49 procent akcji projektu. Do tej pory się to nie stało, pomimo podtrzymania negocjacji na ten temat.

Ograniczeniem dla Baltic LNG może być zaangażowanie obu spółek w Nord Stream 2, projekt gazociągu, który ma zapewnić podwojenie przepustowości dostaw gazu przez Bałtyk do Niemiec z 55 do 110 mld m3 rocznie. Problemem jest też fakt, że z finansowania projektów LNG wycofał się Gazprombank objęty sankcjami zachodnimi.

Więcej: Czarne chmury nad bałtyckim gazoportem Gazpromu


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X