Sankcje LNG osaczają Rosjan u wylotu Nord Stream 2

3 stycznia 2024, 06:00 Alert

Rosyjski Gazprom oddaje połowę udziałów w projekcie LNG pod nazwą Portowaja w obawie przed sankcjami zachodnimi, które uderzają w sektor gazu skroplonego mającego się rozwijać pomimo wypierania Rosjan z Europy. To może być reakcja na kolejne problemy wynikające z obostrzeń.

Gazowiec Christoph de Margerie realizujący dostawy Novateku. Fot. Novatek
Gazowiec Christoph de Margerie realizujący dostawy Novateku. Fot. Novatek

Połowa akcji projektu Portovaya LNG trafi w ręce Gazprombanku, w którym Gazprom posiada 30 procent akcji. To terminal eksportowy o przepustowości 1,5 mln ton uruchomiony we wrześniu 2022 roku wykorzystujący tłocznię przeznaczoną do gazociągu Nord Stream 2, który nie ruszył do pracy przez inwazję Rosji na Ukrainie, sankcje zachodnie i sabotaż z września 2022 roku.

Michaił Krutichin z RusEnergy cytowany przez Interfax ocenia, że przekazanie udziałów Gazprombankowi może być sposobem na ominięcie sankcji zachodnich uderzających w sektor LNG Rosji.

Rosjanie chcieli przekierować gaz, który przestał docierać do Europy na szlaki morskie i eksportować około 100 mln ton LNG rocznie w latach 2030-35 po tym jak dostawy Gazpromu na rynek europejski spadły z nawet 180 mld m sześc. rocznie w 2019 roku do 28 mld w 2023 roku. Zapowiadają pierwsze dostawy z projektu Arctic LNG 2 dotkniętego sankcjami USA w pierwszym kwartale 2024 roku.

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak liczy na 15-20 procent udziałów w światowym rynku LNG. Projekt planowany na 2024 rok to Murmańsk LNG o przepustowości 20 mln ton od 2029-30 roku, ale wymagający budowy stosownego gazociągu, która także może być utrudniona przez sankcje.

Jednakże sankcje zachodnie mogą utrudnić odbiór gazowców: trzech zbudowanych przez Hanwha Ocean i wynajętych przez MOL oraz trzech kolejnych na które kontrakt został już anulowany przez obostrzenia. Doszło także do opóźnienia budowy floty tankowców arktycznych zamówionych przez Novatek, które mają być gotowe w 2024 zamiast 2023 roku. Novatek ogłosił w listopadzie 2023 roku siłę wyższą przy dostawach LNG zaplanowanych w ramach projektu Arctic LNG 2. Partnerzy zachodni się z niego wycofali i oczekują rekompensat za niezrealizowane dostawy.

Warto zaznaczyć, że Gazprom oddał Gazprombankowi także połowę akcji Gazprom Media Holding, grupy medialnej zarządzającej kilkudziesięcioma tytułami rozprzestrzeniającymi przekaz Kremla na świecie.

Według danych LSEG dostawy LNG z Rosji do Europy spadły w 2023 roku o 1,9 procent do 15,8 ton metrycznych. Dostawy do Azji spadły o 11 procent do 14,9 mln ton metrycznych. Całkowite dostawy LNG z Rosji spadły o 6 procent do 31 mln ton, z czego 18,7 mln ton z użyciem projektu Yamal LNG firmy Novatek i 10,1 mln ton z Sachalin 2 należącego do Gazpromu. Portowaja LNG wysłała w 2023 roku 1,4 mln ton.

Neftegaz.ru / Interfax / Wojciech Jakóbik

Gazprom znalazł w Grecji kupca na bałtyckie LNG zasilane tłocznią Nord Stream 1