Rosja obniży wydobycie ropy o jedną dziesiątą przez embargo unijne

27 czerwca 2022, 09:15 Alert

Według prognoz KPMG (obecnie w Rosji – Kept), rosyjskie wydobycie ropy naftowej zmniejszy się w tym roku o co najmniej 10 procent – z 9,7 do 8,8 mln baryłek ropy dziennie przez embargo unijne.

ropa wydobycie ropy
Fot. Pixabay

Według prognoz na 2022 roku wydobycie ropy naftowej w Rosji bez kondensatu gazowego zmniejszy się o 10 procent w stosunku do 2021 roku czyli do 438 mln ton – informują Wiedomosti, powołując się na prognozę zawartą w opracowaniu „Ropa i gaz” przygotowanym przez Kept (dawniej KPMG).

Maxim Malkov, partner doradztwa strategicznego i operacyjnego Kept, szacuje, że największe ograniczenie wydobycia spodziewane jest w drugiej połowie tego roku, biorąc pod uwagę wpływ unijnych ograniczeń na import ropy z Rosji. Autorzy zwracają uwagę jednocześnie, że obecne szacunki dotyczące wydobycia w 2022 roku są o 15 procent niższe niż przed wprowadzeniem sankcji.

Kraje zachodnie w odpowiedzi na rosyjską inwazję wprowadziły sankcje na rosyjską ropę naftową i produkty naftowe. Zanim embargo wejdzie w życie pod koniec 2022 roku, już teraz część koncernów naftowych dobrowolnie zrezygnowało z zakupów rosyjskich surowców energetycznych, m.in. na rynku spot.

Wiedomosti/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Embargo na ropę rosyjską będzie niczym uderzenie jądrowe