Rosja zaprasza Chiny do wydobycia arktycznej ropy, bo sama sobie nie radzi

18 listopada 2015, 06:36 Alert

(UPI/Ria Novosti/Maritime Executive/Patrycja Rapacka/Wojciech Jakóbik)

Rosyjski wiceminister energetyki Anatoij Janowski powiedział w poniedziałek 16 listopada 2015 roku, że jego kraj zaprosił Chiny do wspólnego działania w Arktyce na rzecz rozwoju wydobycia ropy Arco (Actic Oil).

Państwo rosyjskie chce zaangażować stronę chińską przede wszystkim w działalność poszukiwawczą w Arktyce. Jak czytamy na stronie United Press Agency, jedną z przyczyn zaangażowania Chin są braki infrastrukturalne i technologiczne w Rosji. Chiny zapewne mogłyby wspomóc Rosjan także finansowo. Prezes Rosnieftu, Igor Sieczyn podkreślał, że kolejne umowy mogą pozwolić na rozwój wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego nie tylko razem z Chinami, ale i Norwegią

– Temat jest do omówienia na poziomie koncernów – poinformował Janowski. – O ile mi wiadomo, Rosnieft negocjuje – dodał rosyjski przedstawiciel.

Wydobycie ropy naftowej na półwyspie jamalskim zmalało w skali roku o 4 procent w porównaniu do 2014 roku, osiągając pułap 152 milionów baryłek. Rosja musi szukać nowych źródeł surowca, także w złożach trudno dostępnych i kosztownych w eksploatacji, jak w Arktyce. Jest to jednak utrudnione ze względu na niską cenę ropy, która obniża rentowność tego typu przedsięwzięć. Z tego powodu Rosjanie szukają partnerów do poszukiwań.

Rosyjskie agencje poinformowały na początku września 2015 roku, że osiągnięto porozumienia z chińskim koncernem China Oilfield Services oraz norweskim Statoilem w sprawie współpracy w zakresie wydobycia ropy na obszarze Morza Ochockiego.

We wcześniejszych publikacjach BiznesAlert.pl informował, że na obszarze szelfu arktycznego Federacja Rosyjskachce współpracować z Norwegią, Chinami oraz Indiami. Doradca Prezydenta Rosji, Jurij Uszakow,  poinformował o możliwości dostępu państwa indyjskiego do projektów wydobycia węglowodorów, które będą realizowane na obszarze szelfu arktycznego. Kwestia współpracy indyjsko-rosyjskiej na obszarach Arktyki będzie jednym z tematów poruszanych podczas spotkania prezydentów Indii i Rosji 9 maja 2015 roku.

Indie i Federacja Rosyjska rozważają możliwość podjęcia wspólnych projektów związanych z eksploatacją szelfu arktycznego. Według Uszakowa, państwo indyjskie pragnie szczególnie rozwijać relację międzynarodowe w obszarze ekonomicznym w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Doradca Putina dodał, że osiągnięto już porozumienie dotyczącej utworzenia wspólnej grupy badającej możliwość zawarcia umowy o wolnym handlu między państwami członkowskimi EUG.

– Dobrym przykładem współpracy z hinduskimi partnerami jest, w szczególności, projekt Sachalin 1 (udziały: Exxon Mobil – 30 procent, Rosnieft – 20 procent, ONGC – 20 procent, Sodeco – 30 procent). W projekcie uczestniczy państwowa naftogazowa spółka ONGC poprzez zależną spółkę OVL, która jest jednym z większych inwestorów z Indii. W ramach projektu Sachalin 1 do Indii dostarcza się rocznie ponad  milion ton ropy naftowej – poinformował wcześniej Prezydent Rosji, Władimir Putin. Tymczasem współpraca przy Sachalin 1 jest zamrożona przez sankcje zachodnie.

BiznesAlert.pl wcześniej informował też, że Rosnieft podpisał już memorandum o porozumieniu z hinduskim ONGC w sprawie wspólnych poszukiwań morskich w Arktyce. Indyjska spółka rozważa także możliwość nabycia udziałów w energetycznych projektach Rosnieftu.

Arktykę mieli eksplorować wspólnie Rosnieft i amerykański Exxon Mobil, ale ze względu na sankcje USA i Unii Europejskiej wobec rosyjskiej spółki te plany zostały zamrożone. Amerykanie wycofali się z poszukiwań na Morzu Karskim.

Więcej informacji:

Indie będą dopuszczone przez Rosję do złóż arktycznych

Dania: Rosja jest coraz bardziej agresywna w Arktyce

Hamuje program rozwoju wydobycia ropy w Rosji

Gazprom rozwija wydobycie w Arktyce