(Rzeczpospolita/CIRE)
„Rzeczpospolita” powołując się na informacje agencji Delfi pisze, że rosyjski Rosatomu ogłosił dwa przetargi na prace badawcze na terenie zawieszonej inwestycji budowy elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim.
Według relacji „Rz” pierwszy z przetargów dotyczy monitoringu radiologicznego i ekologicznego w rejonie elektrowni. Natomiast drugi geodynamicznych badan platformy reaktora i fundamentów posadowienia konstrukcji.
Cytowany przez dziennik za litewską agencją BNS były minister energetyki Litwy Arvidas Sakmokas uważa, że te działania Rosatomu można interpretować jako sondowanie możliwości wznowienia projektu budowy Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej.
Zgodnie z pierwotnymi złożeniami Bałtycką Elektrownię Jądrową miały tworzyć dwa bloki WWER o mocy ok. 1200 MW każdy. Ukończenie pierwszego planowane było na 2016 rok, a drugiego – na 2018 r. Jednak w 2013 roku projekt został zawieszony, bo jak tłumaczyli Rosjanie, poszukiwania potencjalnych odbiorców energii z tej elektrowni nie przyniosły pozytywnych rezultatów.
Rosjanie chcieli między innymi dostarczać energię z tej elektrowni za pośrednictwem kabla bałtyckiego do Niemiec. Wcześniej liczyli, że odbiorcami energii z elektrowni będą kraje bałtyckie, a także Polska.