AlertWszystko

Rosnieft i Alltech mogą kupić 100 proc. udziałów w projekcie Peczora LNG

Zdjęcie: Rosneft

Zdjęcie: Rosneft

(Kommiersant/Piotr Stępiński)

Federalna Służba Antymonopolowa (FSA) wyraziła zgodę na zakup 100 proc. udziałów w projekcie Peczora LNG przez Rosnieft oraz należący do Dmitrija Bosowa – Alltech. Od dawna Alltech zamierza zbudować terminal LNG o przepustowości co najmniej 4 mln ton, ale póki co spółka nie ma dostępu do eksportu surowca. Rosnieft powinien pomóc w otrzymaniu prawa do dostaw surowca zagranicę i finansowania, ale nawet przy jego przystąpieniu do projektu w obecnym schemacie będzie to wymagało zmiany przepisów.

FAS zatwierdził wniosek RN-Peczora LNG (50,1 proc. udziałów posiada RN Gaz; struktura Peczora LNG Si Eich Gaz Pitii.Ltd – 49,9 proc.) na zakup 100 proc. udziałów Peczora LNG. Transakcja jest przeprowadzana w ramach utworzonego joint venture Rosnieftu oraz grupy Alltech (poprzez Si Eich Gaz Pitii.Ltd posiada udziały w Peczora LNG) na bazie Peczora LNG. Strony uzgodniły ją jeszcze w 2014 r. a w czerwcu 2015 r. podpisały zaktualizowane handlowe parametry współpracy.

Projekt Peczora LNG zakłada wydobycie ze złóż Korowinskoje oraz Kumżinskoje, które znajdują się w Nienieckim Okręgu Autonomicznym, przygotowanie ropy oraz gazu dla Kompleksowej Instalacji Przetwarzania Gazu, przetwarzanie kondensatu gazowego i oleju napędowego oraz budowę terminala LNG. Należąca do Dmitrija Bosowa spółka Alltech zakłada dwa warianty przepustowości terminala LNG – na 4 oraz 8 mln ton rocznie przy szacowanej kwocie inwestycji na poziomie odpowiednio 5,5 oraz 12,5 mld dolarów. Rosnieft będzie mógł eksportować LNG w ramach projektu jeśli przejmie nad nim kontrolę.

Spółka Bosowa zmuszona została do znalezienia partnera, który pomógłby w finansowaniu projektu i pomógł w dostępie do eksportu.

W tym kontekście warto przypomnieć, że w przedstawionej w lipcu przez Rosnieft alternatywnej koncepcji rozwoju wewnętrznego rynku gazu, spółka proponuje dalszą liberalizację eksportu LNG dla strategicznych projektów oraz wprowadzenie w 2016 r. odpowiednich zmian prawnych.

Zdaniem rosyjskiej spółki ograniczony dostęp niezależnych producentów do eksportu LNG utrudnia monetyzację gazu ze złóż znajdujących się na lądzie, do których niepołączonych z jednolitym systemem dostaw gazu.

Na chwilę obecną prawo do eksportu LNG posiada projekt Jamał LNG, a także inne projekty państwowe Rosnieftu oraz Gazpromu. Wynika to z ustawy o liberalizacji eksportu LNG, która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2013 r. Zgodnie z nią wysyłać LNG za granicę mogą wyłącznie te spółki, w których udział państwa wynosi ponad 50 proc. i które pracują na obszarze wewnętrznych wód morskich, morskich wód terytorialnych i szelfie kontynentalnym włącznie z Morzem Czarnym i Azowskim. Ponadto przepisom tym podlegają ich spółki zależne w ramach kapitału, w którym państwo ma ponad 50 proc. udziałów, produkujące LNG z gazu wydobywanego ze wskazanych złóż, albo z gazu wydobytego przy realizacji umowy o rozdziale produkcji w tym tych, które zostały podpisane do dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy. Wobec czego RN Peczora LNG nie może samodzielnie eksportować LNG i potrzebuje zmian obowiązujących przepisów.

W ubiegłym roku deputowany Walaerij Jazew wniósł do Dumy poprawkę do ustawy o eksporcie gazu, która przewidywała zwiększenia liczby eksporterów LNG, poprzez zmianę jednego z kryteriów ich wyboru – daty wydania licencji na korzystanie podziemnych zasobów o znaczeniu federalnym. Proponowane jest jej przesunięcie z 1 stycznia 2013 r. na 1 czerwca 2014 r.

Dokonanie tej zmiany pozwoli na samodzielny eksport LNG w ramach prywatnego projektu Peczora LNG. Obecnie jest to faktycznie jedyny projekt LNG w Rosji nieumieszczony w wykazie eksporterów zawartym w ustawie o liberalizacji eksportu.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X