Rosnieft ucieka z Wenezueli przez sankcje USA

30 marca 2020, 06:30 Alert

Agencja TASS podaje, że rosyjski Rosnieft zdecydował się na sprzedaż wszystkich aktywów w Wenezueli w celu ochrony interesów akcjonariuszy. To odpowiedź na sankcje USA wobec jego spółek-córek.

Logo Rosnieftu. Fot. Rosnieft
Logo Rosnieftu. Fot. Rosnieft

– Podjęliśmy decyzję w celu ochrony interesów udziałowców. Mamy prawo oczekiwać od regulatorów amerykańskich realizacji obietnic składanych publicznie – ocenił rzecznik Rosnieftu Michaił Leontiew. USA wprowadziły 18 lutego sankcje wobec Rosnieft Trading działającego w Wenezueli. 12 marca objęły nimi Rosnieft TNK Trading International. Powodem było wsparcie reżimu Nicolasa Maduro nieuznawanego w Waszyngtonie przez rosyjski sektor naftowy faktycznie subsydiujący tamtejszy budżet.

Rosnieft ma zachować 9,6 procent akcji w spółkach-córkach przeznaczonych do sprzedaży. Wycofa się z wszelkich projektów realizowanych we współpracy z rządem Wenezueli, w tym wydobywczych, serwisowych i handlowych. TASS podaje, że pozostałe udziały zostały przejęte przez Federację Rosyjską, ale nie precyzuje, o jaką firmę państwową chodzi.

Kommiersant sugeruje, że będzie nią Rosnieftegaz należący w stu procentach do rządu rosyjskiego. Na jego czele stoi jednak prezes Rosnieftu Igor Sieczin. Może być to forma zabezpieczenia na wypadek eskalacji sankcji amerykańskich.

TASS/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Putin ratuje reżim w Wenezueli