InfrastrukturaKolejeWszystko

Roszkowski: Korzystanie z kasy zapomogowo-pożyczkowej tylko przez wybranych nieuczciwe

Nawet po 200 tys. zł mieli pożyczać niektórzy pracownicy PKP Cargo. A inni czekali na pożyczkę przez całe lata. Pożyczki były nieoprocentowane, a okres ich spłat był rozłożony nawet na 16 lat. Kierownictwo PKP Cargo złożyło w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Sączu doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z prowadzeniem kasy zapomogowo-pożyczkowej w Południowym Zakładzie PKP Cargo – poinformował Dziennik Polski.

– PKP Cargo wciąż pozostaje przedsiębiorstwem ze znaczącym, przekraczającym połowę  udziałem Skarbu Państwa. Zaś w latach, kiedy brane były z kasy zapomogowo-pożyczkowej pożyczki w tak znacznych wysokościach, była to firma całkowicie państwowa – przypomina w rozmowie z naszym portalem Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Zdaniem Roszkowskiego jest to w dodatku firma posiadająca znaczące aktywa i bardzo silnie uzwiązkowiona. Tym bardziej więc daleko idące uprzywilejowanie grupy wysokiej rangi przedstawicieli pracowników jest nieuczciwe.

– Gdy pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej są nisko- albo nieoprocentowane, to spółka, której pracownicy korzystają z możliwości takiej kasy de facto dotuje takie pożyczki – mówi dalej Roszkowski. – Zatem jeśli z takiego systemu mogą korzystać tylko wybrani, jest to niesprawiedliwe i – jak powiedziałem – nieuczciwe. Na szczęście inaczej wygląda to w innych przedsiębiorstwach państwowych. Np. w NBP, dostęp do podobnie działającej kasy mają wszyscy pracownicy: od prezesa do sprzątaczki.

– W przypadku kasy zapomogowo-pożyczkowej w Południowym Zakładzie PKP Cargo mamy więc do czynienia z jakąś patologią. Jak widać transformacja Polski nie zakończyła się do tej pory w pełni. Zatem tego typu przypadki wciąż się jeszcze zdarzają. Mam nadzieję, że będą się zdarzać coraz rzadziej. Taka sprawa jak w PKP Cargo w ogóle nie powinna mieć miejsca.

– Jak widać ktoś, kto miał reprezentować pracowników tym przedsiębiorstwie, działał w rzeczywistości na szkodę innych zatrudnionych – konkluduje prezes Instytutu Jagiellońskiego.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X