Według „Rzeczpospolitej” będące pod kontrolą Skarbu Państwa grupy energetyczne doszły do porozumienia odnośnie wysokości obliga giełdowego.
Jak pisze dziennik powołując się na kilka źródeł rynkowych, obligo giełdowe ma wzrosnąć do poziomu 30 – 35 proc.
Obecnie obligo wynosi 15 proc. dla wszystkich wytwórców energii elektrycznej, z wyłączeniem źródeł kogeneracyjnych i OZE.
Przypominamy, że zwiększenia obligo oczekiwał prezes URE, według którego powinno być ono na poziomie minimum 30 proc. Również Energa i Tauron dysponujące mniejszą mocą wytwórczą oczekują wzrostu obliga. Według tych grup optymalny poziom obowiązku giełdowego to 55 proc., a minimum to 35 proc. Natomiast przeciwko wzrostowi obliga były Enea i Polska Grupa Energetyczna. Jednak jak wynika z informacji „Rz”, ostatnio swoje stanowisko w tej sprawie zmieniło PGE, gdyż w związku z zastrzeżeniami UOKiK do transakcji przejęcia aktywów EDF, grupa wśród propozycji złagodzenia jej skutków miała zaproponować między innymi zwiększeniem obliga giełdowego.
Jak pisze „Rzeczpospolita”, można również się spodziewać, że Towarowa Giełda Energii wprowadzi zamiany w opłatach giełdowych. Mają obowiązywać stawki degresywne, co ma zachęcać do zwiększania wolumenu energii, która handluje się na giełdzie. Być może wprowadzone zostanie też zwolnienie z opłat dla animatorów rynku. Według dziennika zarząd TGE przedstawi nową tabelę opłat prawdopodobnie pod koniec października.
Rzeczpospolita/CIRE.PL