AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.OZESurowceWęgiel. energetyka węglowa

Rząd: Polska jest bezpieczna w kwestii dostaw surowców energetycznych

Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski

Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski

Podczas środowego posiedzenia sejmu Jacek Sasin przedstawił posłom informację związaną z bezpieczeństwem energetycznym RP. – Nie istnieje niebezpieczeństwo przerwania czy ograniczenia dostaw gazu do odbiorców krajowych, zarówno indywidualnych jak i odbiorców przemysłowych – mówił minister aktywów państwowych.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

27 kwietnia Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski w związku z postanowieniami dekretu Prezydenta Rosji „o specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego”. Wspomniany dekret nakazuje zapłatę za surowiec w rublach. Jak podkreśla wicepremier, obowiązujący kontrakt jamalski określa płatność w dolarach, co było praktykowane przez cały okres obowiązywania kontraktu.

– W żadnym przypadku PGNIG ani rząd nie brali pod uwagę zmiany formy płatności, bo ten dekret nas nie obowiązuje – powiedział Sasin.

Wiceminister wspomniał również, że PGNiG otrzymało 26 kwietnia pismo od Gazpromu pismo, w którym grożono wstrzymaniem gazu. – Groźba ta została spełniona i dzisiaj od godzin porannych ten gaz do Polski nie płynie – dodał Jacek Sasin.

Polska jak i PGNiG do tej sytuacji były jednak dobrze przygotowane już od dłuższego czasu. Magazyny gazu, którymi dysponują polskie podmioty są zapełnione w 76 procentach.

Wiceminister zaznaczył, iż PGNiG zapewniło dostęp dla odbiorców indywidualnych jak i przemysłowych do alternatywnych źródeł, między innymi poprzez gazoport w Świnoujściu, który realizuje dostawy między innymi z USA.

Jacek Sasin zaznaczył również, iż Polska dokonała kluczowych inwestycji w infrastrukturę, w tym przede wszystkim w gazociąg Baltic Pipe, który jest w stanie całkowicie uniezależnić Polskę od rosyjskiego gazu.

Podczas posiedzenia głos zabrała również minister Anna Moskwa, która również wspomniała o zdywersyfikowanej infrastrukturze oraz kontraktach. – Nie musimy i nie będziemy ulegać szantażowi Putina – zaznaczyła minister.

Podczas swojego wystąpienia, minister poinformowała również, iż w najbliższym czasie zostanie przedstawiony projekt przedłużający do 2027 roku taryfowanie cen dla odbiorców gazu.

Dziennik Gazeta Prawna/BiznesAlert.pl

Kryzysowy jubileusz regulatora. Integracja OZE i uniezależnienie od Rosji


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
Ukraińskie drony (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Kijów zainwestuje 6.2 mln dolarów w drony przechwytujące Shahedy

Stolica Ukrainy uruchamia program „Czyste niebo” o wartości 260 mln hrywien (ok. 6,2 mln dolarów). Nowy system ma wzmocnić ochronę...

Rosja przewozi zapasy, by przetestować Latający Czarnobyl

Rosyjskie statki z zaopatrzeniem zbliżają się do archipelagu na Morzu Barentsa. Znajduje się tam poligon służący do testów pocisku manewrującego...

Udostępnij:

Facebook X X X