AlertAtomEnergetykaWykop

Rząd pracuje nad aktualizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej

Atom. Fot: Pixabay

Atom. Fot: Pixabay

Zgodnie z art. 108c ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 roku Prawo Atomowe, minister właściwy do spraw energii co cztery lata opracowuje projekt aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Obecnie obowiązujący Program przyjęty został przez Radę Ministrów w 28 stycznia 2014 roku. 

Aktualizacja planu

Niezależnie od powyższych uwarunkowań prawnych, konieczność aktualizacji Programu wynika z potrzeby usprawnienia i przyspieszenia działań związanych z wdrażaniem energetyki jądrowej w Polsce. Wdrożenie energetyki jądrowej umożliwi bowiem znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa, w szczególności poprzez zwiększenie dywersyfikacji zarówno bazy paliwowej w elektroenergetyce, jak i kierunków dostaw energii pierwotnej. Umożliwi też ona zastąpienie starzejących się wysokoemisyjnych bloków energetycznych pracujących w podstawie obciążenia systemu nowymi zeroemisyjnymi jednostkami odpornymi na politykę regulacyjną związaną z redukcją emisji CO2 i innych zanieczyszczeń. W tym kontekście realizacja Programu polskiej energetyki jądrowej stanowi jeden z kluczowych instrumentów dostosowywania polskiego systemu elektroenergetycznego do wymagań polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.

Istota rozwiązań ujętych w projekcie

Celem zaktualizowanego Programu polskiej energetyki jądrowej jest budowa 6–9 GW mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej w oparciu o duże, sprawdzone reaktory wodno-ciśnieniowe (PWR).

Istotą rozwiązań zawartych w projekcie jest aktualizacja w szczególności następujących elementów dotychczas obowiązującego Programu:

– harmonogramu realizacji Programu,
– sposobów finansowania rozwoju energetyki jądrowej,
– działań związanych z rozbudową niezbędnej infrastruktury technicznej na potrzeby energetyki jądrowej, zapewnieniem wysokiego udziału polskiego przemysłu we wdrażaniu energetyki jądrowej oraz komunikacją i edukacją społeczną w zakresie energii jądrowej.

W zaktualizowanym projekcie Programu podstawowe założenia, cele oraz wskazane w nim kierunki działań dotyczących wdrażania energetyki jądrowej w Polsce nie uległy jednak zmianie.

RCL/Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

Umowa surowcowa USA-Ukraina. Szansa na odbudowę czy ryzyko zależności?

Dla Ukrainy podpisanie umowy surowcowej ma znaczenie przede wszystkim polityczne – poprawia stosunki z USA i pozycję negocjacyjną względem Rosji....
Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Niemcy nie blokują już atomu w UE, ale u siebie go nie chcą

Nowy niemiecki rząd już w pierwszych tygodniach swojego rządzenia diametralnie zmienił swoje nastawienie i działanie w zakresie polityki energetycznej i...
Reaktor Maria. Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych/YouTube

Reaktor Maria jest gotowy do pracy, ale ruszy nie wcześniej niż za miesiąc

Reaktor Maria, jedyny polski reaktor badawczy w Otwocku, zgłasza gotowość do wznowienia pracy po przymusowej przerwie. Najpierw musi jednak otrzymać...

Udostępnij:

Facebook X X X