Jakóbik: Rekonstrukcja w spółkach energetycznych?

27 grudnia 2018, 07:31 Atom

Premier nie był w stanie odwołać ministra energii, więc zamierza wymienić prezesów spółek skarbu państwa pod kontrolą resortu. Okazją do zwrotu może być zakończenie prac nad strategią energetyczną – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Premier Mateusz Morawiecki i minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Enea
Premier Mateusz Morawiecki i minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Enea

Spór premiera z ministrem

W kończącym się roku premier Mateusz Morawiecki przegrał spór z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, który pomimo krytyki autorstwa ludzi związanych z prezesem Rady Ministrów, utrzymał stanowisko. Nową areną sporu między nimi mają być spółki skarbu.

Nominacje do spółek skarbu państwa zatwierdza Departament Skarbu Państwa w Kancelarii Premiera powołana w lutym 2017 roku. Może zostać wykorzystana do wymiany prezesów spółek elektroenergetycznych, które nadzoruje ministerstwo energii. Do zmian mogłoby dojść w styczniu 2019 roku, o ile premier będzie w stanie je wyegzekwować.

Już sama spekulacja na ten temat może przedłużyć inercję w spółkach, które już teraz mają problem z realizacją projektów strategicznych. Enea i Energa nie podjęły wciąż ostatecznej decyzji w sprawie rozbudowy Elektrowni Ostrołęka, Tauron może mieć problem z ukończeniem rozbudowy Elektrowni Jaworzno na czas, a Polska Grupa Energetyczna nadal rozważa inwestycje w offshore zapisane w strategii. Nie wiadomo, czy zmiana na stanowiskach ich prezesów przyniosłaby postęp.

Okazją do rewizji może być koniec konsultacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, czyli tak zwanej strategii energetycznej zaplanowany na 15 stycznia przyszłego roku. Ich owocem ma być ostateczny kształt strategii z rozstrzygnięciem losu kolejnej kości niezgody w rządzie, czyli programu jądrowego, który w ostatnim czasie zyskał poparcie premiera RP, co najmniej werbalne. Ludzie premiera chcieliby także przyspieszenia dekarbonizacji i programu walki z zanieczyszczeniem powietrza, które są obecnie limitowane przez lobby węglowe w rządzie.

Kolejne wybory na horyzoncie

Rywalizacja między premierem i ministrem będzie się toczyć w przedbiegach do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przegrani mogą liczyć na miękkie lądowanie w Brukseli. Jednakże dłuższy brak rozstrzygnięcia sporu może jedynie przedłużyć inercję w spółkach skarbu państwa. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia premier i minister energii wystąpili razem na konferencji prasowej z kompromisowym pomysłem reagowania na wzrost cen energii, choć konferencja prasowa opóźniła się prawie o godzinę ze względu na przedłużające się konsultacje na ten temat. BiznesAlert.pl przewidział rozwiązanie, które ostatecznie zaprezentowano. Czy Panowie zdołają przezwyciężyć różnice i ustalić spójną politykę względem spółek energetycznych?

Jest nowy pomysł na rekompensaty cen energii