Są wyniki ankiety łupkowej | Przekręty w PSE Operator | Kolej coraz bezpieczniejsza

8 czerwca 2013, 09:00 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Komisja Europejska przedstawia wyniki łupkowej ankiety

(PAP)

Z ankiety w sprawie gazu łupkowego przeprowadzonej przez Komisję Europejską w okresie do marca tego roku 12 tysięcy na prawie 22 tysięce udzielonych odpowiedzi pochodziło z Polski. Prawie 60 procent ankietowanych Polaków popierało rozwój sektora, ok. 38 procent uzależniło swoje poparcie od realizacji określonych norm środowiskowych przez firmy szukające gazu z łupków. Z kolei Rumuni i Francuzi w większości postulowali zakaz wydobycia gazu łupkowego (odpowiednio 75 i 90 procent ankietowanych). Pomimo głosów krytycznych poseł do PE prof. Lena Kolarska-Bobińska jest spokojna. „Wiele niepokojów powinno uspokoić uruchomienie w czerwcu strony internetowej, na której firmy będą ujawniały skład używanych przez siebie chemikaliów. Przed wakacjami opublikowany zostanie też pełen raport z konsultacji. Wkrótce poznamy ponadto wyniki badania dotyczącego wykorzystywania chemikaliów przy wydobyciu gazu łupkowego” – pisze w swoim komentarzu na temat prezentacji wyników ankiety.

Uwagi PKD do wzorca kontraktu budowlanego

(www.edroga.pl)

Polski Kongres Drogowy poparł zamiar zaproponowania przez UZP wzorcowej umowy na roboty budowlane, jednocześnie wskazał na liczne niedoskonałości projektu dokumentu. PKD uznał, że wzór kontraktu jest za długi i mało czytelny, przeładowany powtórzeniami, nakłada również na wykonawców nowe biurokratyczne obciążenia. PKD przesłał do Urzędu Zamówień Publicznych swoje stanowisko.

Piechociński: rozbudowa Opola potrzebna naszej gospodarce

(PAP)

Minister gospodarki Janusz Piechociński poparł pomysł rozbudowy bloków węglowych w Opolu. Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że rozbudowa ruszy. Elektrownia Opole miałaby w jej ramach zostać wzbogacona o dwa nowe bloki o mocy 900 MW każdy. Tymczasem wypowiedź Tuska obniżyła notowania akcji PGE o 4,67 procent. Na zakończenie sesji 6.06 osiągnęły wartość 17,54 zł za akcję.

Maj na TGE

(rynek infrastruktury.pl)

W maju obroty na Towarowej Giełdzie Energii spadły. Wyniosły 11,592 TWh. W kwietniu było to 17,060 TWh. Tymczasem średnie dzienne zapotrzebowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego osiągnęło poziom 395259 MWh.

Więcej pieniędzy z UE dla Małopolski

(www.edroga.pl)

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawiło aktualny podział funduszy europejskich pomiędzy województwa na lata 2014–2020. W efekcie do Małopolski trafi więcej pieniędzy niż zapowiadano wcześniej. Pula pieniędzy dla Małopolski wzrosła o kolejne 190 mln euro.  Pula, którą będziemy dysponowali wynosi 2,58 mld euro.

Przekręty w PSE Operator

(NIE)

Na czele firmy strategicznej dla bezpieczeństwa państwa stoi facet, który zagraża bezpieczeństwu państwa – pisze Andrzej Sikorski na łamach NIE. Opisuje nieprawidłowości i nadużycia w firmie PSE Operator – obstawianie stanowisk bez przetargu, mobbing i przyznawanie wielkich premii. Za to wszystko ma być odpowiedzialny prezes firmy Henryk Majchrzak.

Polska kolej coraz bezpieczniejsza

(www.plk-sa.pl)

Nowe doświadczenia z zakresu zarządzania kryzysowego – taki jest cel szkoleń dla pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych. Zakres szkoleń obejmuje zarządzanie kryzysowe w czasie wystąpienia zagrożeń oraz sytuacji szczególnych na liniach i obszarach kolejowych. Akademia Obrony Narodowej wesprze działania edukacyjne spółki.