AlertEnergetykaGaz.OnetWykop

Jaka była rola miasta Rostock i gwiazdy politycznej Clausa Ruhe Madsena przy Nord Stream 2?

Port w Rostocku. Fot. Wikimedia Commons.

Port w Rostocku. Fot. Wikimedia Commons.

Firma Rokai, która powstała w celu zakończenia budowy Nord Stream 2 wbrew sankcjom amerykańskim, dzierżawiła i wykorzystywała grunty miasta Rostock w znacznie większej skali niż dotychczas można było przypuszczać.


Już w grudniu 2020 roku firma Rokai zgłosiła się do rady miasta Rostock oraz burmistrza Clausa Ruhe Madsena, który obecnie jest już ministrem gospodarki w landzie Szlezwik-Holsztyn, i poprosiła o wsparcie. Wtedy uzgodniono, że Rostock będzie funkcjonował jako magazyn kamieni, materiałów budowlanych i prawdopodobnie także rur do rurociągu do budowy Nord Stream 2.

Gazeta Ostsee-Zeitung podaje, że miasto Rostock miało wejść w relację biznesową z firmą Rokai w marcu 2021 roku za pośrednictwem kontrowersyjnej fundacji na rzecz ochrony klimatu. – Fundacja MV Climate Protection Foundation zleciła nowo powstałej firmie Rokai „bunkrowanie” statków. Ta z kolei wydzierżawiła od miasta teren na ten cel – tak zwane nabrzeże „Mageb”, przeznaczone dla szczególnie ciężkich ładunków – podaje Ostsee-Zeitung. Roczna dzierżawa tych portowych gruntów wynosiła 1,7 milionów euro.

Rada miasta Rostock oskarża polityków i firmę Rokai o świadome oszustwo, bo w dokumencie, który został jej przedłożony, było napisane, że Rokai zajmuje się usługami na potrzeby branży offshore. Następnie dzierżawa miała dotyczyć 5600 metrów kwadratowych, lecz w rzeczywistości Rokai magazynował materiał dla Nord Stream 2 na powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych w Rostock.

Rząd landu Meklemburgia Pomorze Przednie, z premier Manuela Schwesig na czele, założył fundację klimatyczną, która pod przykrywką projektów proklimatycznych i edukacyjnych, zakończyła budowę Nord Stream 2 wbrew sankcjom amerykańskim.

Ostsee-Zeitung / Aleksandra Fedorska

Putin oskarża Zachód o sabotaż Nord Stream 1 i 2, ale nie wie kto wywołał kryzys energetyczny


Powiązane artykuły

Czy Partia Pracy zdoła zdekarbonizować Wielką Brytanię?

Brytyjski plan dekarbonizacji energetyki do 2030 roku napotyka poważne przeszkody. Rząd mierzy się z opóźnieniami inwestycyjnymi, oporem sektora naftowego i...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja mimo licznych elektrowni jądrowych, bierze 30% energii z OZE

Mimo 18 elektrowni jądrowych produkcja energii odnawialnej (OZE) we Francji nigdy nie była tak silna. 33,9 procent energii elektrycznej, zużytej...

Ceny energii będą mrożone do końca roku

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów podjęto decyzje o kontynuowaniu mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych do końca roku. Paulina Hennig-Kloska,...

Udostępnij:

Facebook X X X