Sawicki: Rząd nie zapewnił warunków dogodnych do inwestycji w energetykę prosumencką

13 maja 2015, 15:37 Energetyka

Jakość zaopatrzenia rolnictwa w energię jest zła i nie poprawia się, ale nie zapewniliśmy też wystarczająco dogodnych warunków do inwestycji w źródła prosumenckie w gospodarstwach rolnych – powiedział Minister Marek Sawicki otwierając VIII Forum Energetyki Prosumenckiej, które odbywa się 12-13 maja w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Minister przyznał, że rozwój energetyki prosumenckiej jest jego priorytetem w działaniach związanych z OZE, ale jeśli chodzi o energetykę prosumencką, to – nie bez winy rządu – drepczemy w miejscu. W trakcie ceremonii otwarcia Forum, udział wziął również Ambasador Republiki Federalnej Niemiec – Pan Rolf Nikel, który w swoim wystąpieniu wskazał na duży udział rolników w rozwoju energetyki odnawialnej i prosumeryzmu w Niemczech  oraz przedstawił przykłady wspieranych przez Ambasadę dotychczasowych wyjazdów polskich rolników do Niemiec i żywe społeczne zainteresowanie wymianą doświadczeń w tym zakresie.

Otwarciu pierwszego dnia Forum towarzyszyła ceremonia wręczenia nagród – Laurów Prosumenta ‘2015 – ustanowionych w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań oraz działań na rzecz kształtowania prawa, podstaw naukowych i świadomości społecznej w zakresie rozwoju energetyki prosumenckiej i obywatelskiej. Pierwszymi laureatami nagrody prosumenckiej zostali: poseł Artur Bramora w kategorii „polityk”., prof. Maciej Nowicki w kategorii „autorytet” oraz red. Ewa Podolska z radia TOK FM w kategorii „media”. Więcej o ceremonii wręczenia wyróżnień na stronie IEO

Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Grzegorz Wiśniewski, we wprowadzeniu do Forum przedstawił rolę społeczeństwa obywatelskiego w uchwaleniu przez Sejm tzw. poprawki prosumenckiej i wprowadzeniu po raz pierwszy w Polsce taryf gwarantowanych FiT dla mikroprosumentów – właścicieli przydomowych odnawialnych źródeł energii o mocy do 10 kW.  Fakt ten nazwał największym dotychczasowym wspólnym sukcesem społeczeństwa obywatelskiego i środowiska energetyki odnawialnej, wspieranym przez organizacje samorządowe i pozarządowe. Wskazał na konieczność dalszej aktywności społeczeństwa obywatelskiego w monitorowaniu aktywnego wdrażania przez rząd uchwalonych przepisów prosumenckich ustawy o OZE. Tak aby systematycznie w pełni realizowany był plan budowy, w systemie wsparcia taryfami FiT, ponad 200 tys. instalacji prosumenckich  i uzyskania minimum 800 MW mocy zainstalowanej. Prezes Wiśniewski wskazał, że realne roczne krajowe zdolności produkcyjne i instalacyjne w sektorze energetyki prosumenckiej elektrycznej do 10 kW w pierwszym roku (2016) wdrażania przepisów prosumenckich  wyniosą, szacunkowo, ok. 100 MW i powinny być w pełni zrealizowane, aby otworzyć drogę do spadku kosztów i urynkowienia sektora prosumenckiego w kolejnych latach.

Mecenas Robert Rybski z Uniwersytetu Warszawskiego wskazał na szereg problemów  związanych z płynnym wdrażaniem ustawy o OZE. Zwrócił uwagę m.in. na niejasne lub pominięte w przepisach ustawy i wymagające interpretacji kwestie podatkowe, niesłusznie zbagatelizowaną konieczność notyfikacji w Komisji Europejskiej całej ustawy o OZE, w tym przepisów prosumenckich. Opowiedział się za „przedmiotową” (każdy kto ma mikroinstalacje), a nie „podmiotową” (ograniczającą) definicją dostępu inwestorów do taryf FiT.

Badania IEO prezentowane na sesji technicznej poświęconej ocenie rynku mikro- i małych instalacji  OZE pokazały, że krajowy przemysł energetyki prosumenckiej zainstalował w 2014 roku łącznie ponad 1 GW mocy, w  tym 970 MW w instalacjach cieplnych. Krajowy potencjał produkcyjny w zakresie źródeł eklektycznych został wykorzystany tylko w 30%. Obroty w energetyce prosumenckiej sięgnęły 2 mld zł. Branże wiodące w tym segmencie rynku to pompy ciepła i kolektory  słoneczne (nowe inwestycje w każdej z branż sięgały 200 MW, a obroty po ok 650 mln zł). W 2014 roku najwięcej inwestycji zrealizowano w przypadku kolektorów słonecznych – ok 40 tys., przy wzroście powierzchni zainstalowanej o 260 tys. m2. Wyniki badań  pokazały również poważne zagrożenia dla tej – dotychczas stabilnej – branży bazującej na polskich producentach urządzeń (kolektorach słonecznych i magazynach ciepłej wody).

Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) zapowiedział, że branża ciepła prosumenckiego z OZE pracuje na technologiczna mapą drogową rozwoju produkcji ciepła z OZE do 2030 roku, która umożliwi ukierunkowanie rozwoju całego sektora na jakość i efektywność oraz pozwoli znacznie szerzej wykorzystać potencjał krajowego przemysłu.

W segmencie energii elektrycznej  zauważalny wzrost rynku w 2014 roku wykazała tylko branża fotowoltaiczna, z przyrostem 16 MW i stosunkowo największymi perspektywami na dalszy wzrost. Bez aktywnego wdrożenia przepisów prosumenckich ustawy o OZE sektor mikroinstalacji do wytwarzania energii elektrycznej nie rozwinie się w sposób zrównoważony, konkludowali swoje wystąpienia prelegenci.

W dniu 13 maja obrady Forum będą kontynuowane. Branża dyskutować będzie nt. możliwości wykorzystania OZE w rolnictwie oraz szansach rozwoju spółdzielni energetycznych i energetyki obywatelskiej na przykładzie doświadczeń niemieckich i wyników projektu OZERISE (UE, program Life+) adresowanego do polskich rolników. Na koniec Forum przewidziane są panele dyskusyjne: finansowy (zasady i priorytety wsparcia)  oraz polityczno-ekspercki.