AlertAtomEnergetykaGaz.OZE

Atomowy geszeft Siemensa z Rosjanami na Węgrzech to kolejny cios

Turbina gazowa. Fot. Siemens

Niemiecka gazeta opisuje współpracę Siemens Energy z rosyjskim Rosatomem na Węgrzech trwającą pomimo inwazji Rosji na Ukrainie. To kolejne złe wieści po problemach z turbinami tej firmy w Nord Stream 1 oraz na morzu.

Niemiecki Siemens Energy przestrzega kontraktów z rosyjskim Rosatomem i dostarcza mu rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa jądrowego w ramach budowy nowego reaktora Elektrowni Paks na Węgrzech. Welt am Sonntag potwierdził te doniesienia u prezesa Joe Kaesera.

Warto zaznaczyć, że Rosatom i współpraca w cywilnym sektorze nuklearnym z Rosjanami nie są objęte sankcjami zachodnimi po inwazji Rosji na Ukrainie. – Kontrakty zostały zawarte w 2019 roku, a organizacje pozarządowe domagają się od nas przestrzegania ważnych umów bo w innym razie zostaniemy pozwani przez państwa unijne na niekoreślone sumy – tłumaczył się Kaeser. – Alternatywa to wejście Chińczyków, którzy zapewnią komponenty do kontrolowania elektrowni jądrowej, która będzie stała jeszcze bliżej Niemiec niż Czarnobyl – ostrzegł.

Greenpeace ostrzega, że niemiecki Siemens Energy oraz francuski Framatome podpisały szereg kontraktów z Rosatomem, które nie mogłyby być kontynuowane bez technologii Zachodu.

To nie pierwsze perypetie Siemensa z Rosjanami. Dostarczył turbiny gazowe na okupowany Krym i spierał się o te wykorzystane w gazociągu Nord Stream 1. Rosjanie użyli sporu o serwisowanie tych urządzeń pomimo sankcji jako pretekstu do zatrzymania dostaw przez ten szlak w lipcu 2022 roku.

Siemens Energy przeżywa trudne chwile wobec problemów z turbinami do morskich farm wiatrowych, które spowodowały spadek wartości jego akcji po informacjach o tym, że ta firma ubiega się o wsparcie kryzysowe rządu w Berlinie.

Welt am Sonntag / Wojciech Jakóbik

Bułgaria narzuca daninę na gaz z Rosji. Sojusznicy Gazpromu protestują


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X