Kryzys energetyczny wpływa również na drugą największą gospodarkę na świecie. W Chinach już nastał sezon grzewczy, a kraj zwiększa swoje możliwości magazynowania LNG na wschodzie kraju i tym samym zabezpiecza własne dostawy na sezon grzewczy.
Kontrolowany przez państwo chiński gigant energetyczny Sinopec 6 listopada uruchomił, jak twierdzi, największy na świecie zbiornik magazynujący LNG w swoim terminalu mieście Qingdao w prowincji Shandong we wschodnich Chinach.
Według państwowej spółki zbiornik ma pojemność 270 tys. m sześc. Firma podała, że główna konstrukcja została ukończona w zaledwie 18 miesięcy, a zbiornik wszedł do pełnej eksploatacji w ciągu 27 miesięcy.
Co ważne, magazyn jest częścią trzeciej fazy budowy terminalu odbiorczego LNG w mieście Qingdao. Dzięki inwestycji zwiększy się pojemność o 165 mln m sześc., aby zaspokoić zapotrzebowanie na gaz 2,16 miliona gospodarstw domowych przez pięć miesięcy w sezonie grzewczym, co poprawi i zagwarantuje dostawy gazu ziemnego w północnych Chinach, podaje Sinopec.
W ubiegłym roku terminal importowy LNG w Qingdao przyjął 500. ładunek od chwili rozpoczęcia działalności w 2014 roku. Terminal przyjął także pierwszą dostawę z Kataru w ramach długoterminowej umowy Sinopec z QatarEnergy. Należy wspomnieć, że obie spółki w zeszłym roku podpisały kolejną 27-letnią umowę na dostawy skroplonego gazu.
Oprócz oddania do użytku gigantycznego zbiornika magazynowego LNG Qingdao, Sinopec zakończył także budowę drugiej fazy w swoim terminalu importowym w północnym mieście portowym Tianjin, niedaleko Pekinu.
Sinopec podał, że trzy zbiorniki magazynowe o pojemności 220 tys. m sześc. weszły do pełnej eksploatacji, zwiększając pojemność magazynowania gazu ziemnego o ponad 400 mln m sześc., zwiększając całkowitą pojemność magazynowania terminalu w Tianjin do 1,08 mld m sześc., największego takiego obiektu w Chinach.
Dwa terminale LNG firmy Sinopec w Qingdao i Tianjin, wyposażone odpowiednio w siedem i dziewięć zbiorników magazynowych, mają łącznie 1,68 mld m sześc. pojemności magazynowej, co dodatkowo gwarantuje dostawy zasobów w sezonie zimowym, wskazała spółka.
Sinopec to największy na świecie konglomerat zajmujący się rafinacją ropy naftowej, gazem i petrochemią, z siedzibą w Pekinie. Działalność Sinopec obejmuje poszukiwanie, rafinację oraz sprzedaż ropy i gazu. Spółka zajmuje się również produkcją i sprzedażą produktów petrochemicznych, nawozów chemicznych, a także odpowiada za magazynowanie i transport rurociągowy ropy naftowej i gazu ziemnego.
LNGPrime / Jacek Perzyński
Dlaczego Chiny opierają transformację energetyczną na OZE i… węglu? Spięcie