Słowacja stawia na atom, ale tym razem nie z Rosji

18 czerwca 2024, 09:15 Alert

W połowie maja 2024 roku słowacki rząd podjął decyzję o budowie nowego reaktora jądrowego, który ma powstać w Jaslovské Bohunice, około 60 kilometrów na północny wschód od stolicy Bratysławy. Ministerstwa gospodarki i finansów Słowacji przedstawią koncepcję finansowania i wykonalności technicznej do końca października 2024 roku.

Źródło: pikist.com

Nowy reaktor ma dysponować mocą 1,2 GW. Wartość inwestycji szacuje się na 5 mld euro. Budowa nie rozpocznie się przed 2030 rokiem.

Słowacka minister gospodarki Denisa Saková powiedziała, że decyzja o zastosowaniu konkretnej technologii zapadnie w 2025 lub 2026 roku. Do tej pory istniejące elektrownie na Słowacji działały w oparciu o technologię i paliwo jądrowe z Rosji.

– Jednak rosyjski dostawca nie wchodzi w rachubę w przypadku nowego reaktora z politycznego punktu widzenia – powiedziała Saková.

Łącznie w Słowacji prawie dwie trzecie wytwarzanej energii elektrycznej w 2023 roku pochodziło z elektrowni jądrowych. Oczekuje się, że nowy reaktor zwiększy ten udział do 80 procent.

GTAI / Aleksandra Fedorska

USA: Polska może mieć jeden reaktor rocznie, czyli gotową elektrownię w 2037 roku