Smart home pozwoli sprytnie oszczędzić energię

11 lutego 2024, 07:15 Alert

Energię elektryczną możemy oszczędzać nie tylko przez eliminacje urządzeń, a ich zakup. Inwestycja w inteligentny dom umożliwi długoterminową oszczędność m.in. poprzez systemy zarządzania oświetleniem czy roletami.

Inteligentny dom. Źródło: Freepik

Komputronik na swoim portalu udzielił szeregu rad jak oszczędzić zużycie energii elektrycznej. Jako drogę do redukcji zużycia wskazuje nie minimalizację urządzeń, a zakup nowych. Nowe inwestycje powinny być jednak przemyślane i modernizować dom użytkownika w „inteligentnym” kierunku. Według badan portalu wszyscy ankietowani zadeklarowali plany kupienia urządzeń obniżających rachunki za energię. 48 procent ankietowanych wskazało świetlówki, 30 procent urządzenia smart home, 27 procent inteligentne listwy zasilające a 19 procent inteligentne głowice termostatyczne.

– Ocena ogólna, ile możemy zaoszczędzić na zastosowaniu w mieszkaniu systemu smart home, nie jest możliwa, ponieważ jest tyle wyliczeń, ile rozwiązań, domów i sposobów na zastosowanie poszczególnych elementów. Pewne jest natomiast to, że zaoszczędzić naprawdę można. I pewne jest to, że mieszkając w inteligentnym domu możemy znacznie obniżyć rachunki za energię – przy sprzyjających warunkach nawet o kilkadziesiąt procent- ocenia Filip Kałas, dyrektor dywizji Komputronik.

Inteligentny dom ma wspomóc mieszkańców w zarządzaniu energią elektryczną. Poprzez regulacje ogrzewania czy oświetlenia w porach gdy nie jest ono tak niezbędne. Tym samym zachowania proekologiczne (i rozsądne pod względem budżetowym) nie zależą od zawodnej, ludzkiej pamięci. Smart home bazuje na gromadzonych danych i dostosowaniu działań pod nie. Innym przykładem jest podnoszenie rolet w zależności od bieżącej pogody czy nawadnianie ogródka na bazie informacji o pogodzie. Zdaniem Filipa Kałasia zastosowania z segmentu smart home można zastosować niemalże wszędzie, a sektor rozwija się dynamicznie.

Początkujący, lub dopiero przyszli, użytkownicy inteligentnego domu mogą zainteresować się prostszymi urządzeniami. Komputronik do takich zalicza automatyczne oświetlenie, które np. dostosowuje intensywność oświetlenia do warunków zewnętrznych. Innym przykładem są  inteligentne termostaty, które utrzymują stałą temperaturę niezależnie od tej na zewnątrz domu.

Bardziej zaawansowanymi systemami są te sterujące roletami, żaluzjami i zasłonami. Wodę można oszczędzić za pomocą urządzeń nadzorujących nawadnianie czy czujnikami wycieków. Inteligentny dom może też za ludzi pilnować domu, do tego służą dedykowane systemy alarmowe, monitoring czy wideodomofony.

– Wielką zaletą systemów smart home jest możliwość sterowania ustawieniami spoza domu. Z wyjazdu w góry możemy regulować temperaturę w naszym mieszkaniu, włączać i wyłączać oświetlenie, mieć stały podgląd tego, co dzieje się na miejscu czy ustawić ekspres do kawy tak, żeby po wejściu do mieszkania czekało na nas gotowe cappuccino. Co więcej, już będąc w domu, do obsługiwania wszystkich systemów możemy zastosować wirtualnych asystentów (Apple, Google czy Amazon), którzy żmudne przeklikiwanie się przez aplikacje w smartfonie zamieniają w realizację prostego polecenia głosowego: „Zwiększ temperaturę w łazience do 23 stopni między godziną 21:00 i 22:00” – podsumowuje Filip Kałas, dyrektor dywizji Komputronik.

Za pomocą działań we własnym domu, zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej czy ciepła można przyczynić się do poprawy sytuacji ekologicznej w najbliższej okolicy. Jednocześnie jednorazowa, przemyślana inwestycja wygeneruje oszczędności w kolejny, nadchodzących po sobie latach.

Komputronik / Marcin Karwowski