Śląsk przoduje w wymianie kopciuchów

10 marca 2024, 07:00 Alert

Polski Alarm Smogowy przeanalizował wnioski o wymianę starych kotłów, tzw. kopciuchów, w latach 2019-2022. Zbadano trzy województwa: śląskie, małopolskie i mazowieckie. Najlepiej wypadło pierwsze z nich z około 154 tysiącami wniosków. W dwóch pozostałych złożono łącznie około 148 tysięcy aplikacji.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Polski Alarm Smogowy (PAS) udostępnił raport dotyczący wymiany starych kotłów w latach 2019-2022. Przeanalizowane dane z trzech województw: śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego. W każdym z omawianych lat pod względem składanych wniosków o dotację w sprawie wymiany kopciucha przodował Śląsk. Średnio składano tam dwa razy więcej wspomnianych aplikacji. Łącznie w omawianym okresie złożono na Śląsku prawie 154 tysięcy wniosków. Miejsce numer dwa zajęło województwo małopolskie z 85 tysiącami, a najsłabiej wypadło województwo mazowieckie z 64 tysiącami.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

– To ciekawe i niepokojące zestawienie – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS – dlaczego to Mazowsze lekceważy stan jakości powietrza? Województwo śląskie postrzegane do niedawna jako najmocniej zanieczyszczone w kraju wychodzi na pozycję lidera w walce ze smogiem. Widać to po liczbie wymian kotłów, co wskazuje na determinację mieszkańców oraz władz gminnych by walczyć z problemem. Jeśli ta tendencja się utrzyma to wydaje mi się, że już wkrótce możemy się spodziewać sytuacji, w której to mazowieckie gminy staną się smogowymi liderami.

Według danych zebranych przez PAS co raz więcej osób wykazuje zainteresowanie programem Czyste Powietrze, dotującym wymianę wspomnianych kopciuchów. Jednocześnie organizacja zauważyła towarzyszący temu spadek w małopolsce w liczbie wymian kotłów w ramach innych programów. W przypadku województwa śląskiego i mazowieckiego doszło do stabilizacji w tym zakresie.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Jeżeli chodzi o miasta, z omawianych województw, przodujące w wymianie to najlepszym wynikiem mogą pochwalić się Katowice – 6626. Na drugim miejscu jest Warszawa z wymienionymi 5477 kotłami a na trzecim miejscu Kraków z 4162. Najmniej aktywna w tym zakresie była gmina Starcza w województwie śląskim (144 wniosków), Trzciana w małopolskim (86) i Huszlew w mazowieckim (31)

Polski Alarm Smogowy / Marcin Karwowski

Maksymowicz: Zmiany administracyjne nie uratują polskiego górnictwa węglowego