AlertAtomEnergetyka

GE: SMR z USA może być w Polsce przed 2033 rokiem

BWRX-300. Fot. GE Hitachi Nuclear Energy

BWRX-300. Fot. GE Hitachi Nuclear Energy

Amerykańska Komisja Regulacji Jądrowych zatwierdziła ostateczną ocenę bezpieczeństwa projektu małego reaktora modułowego BWRX-300 (SMR). Należy on do Firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH). O budowę takiego reaktora w Polsce ubiega się grupa chemiczna Synthos.

Synthos szuka możliwości rozwoju SMR w Polsce

Grupa Synthos, należąca do Michała Sołowowa, w 2019 roku rozpoczęła rozmowy z GEH w sprawie budowy reaktora BWRX-300 w Polsce. Spółka chemiczna Synthos Green Energy poinformowała pod koniec października, że przedstawiła Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) propozycję opinii ogólnej w sprawie rozwiązań organizacyjno-technicznych małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

Na początku grudnia GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) poinformowała, że amerykańska Komisja Regulacji Jądrowych (NRC) wydała ostateczną ocenę bezpieczeństwa pierwszego z kilku przedłożonych raportów dotyczących licencjonowania małego reaktora modułowego BWRX-300. Przybliża to GE do realizacji tego projektu, potencjalnie także nad Wisłą. BWRX-300 to mały reaktor modułowy (Small Modular Reactor) o mocy 300 MWe i 870 MWt. Pierwszy taki układ ma powstać do 2030 roku.

GE myśli o rozwoju SMR w Polsce przed 2033 rokiem

BiznesAlert.pl zapytał GE Power o stan realizacji tego projektu. W październiku 2019 roku GEH i Synthos ogłosiły porozumienie w sprawie potencjalnego wdrożenia technologii reaktora BWRX-300 w Polsce. – W sierpniu 2020 roku Synthos Green Energy (SGE) i GEH podpisały strategiczną umowę o współpracy, w ramach której skoncentrują się na rozwoju i wdrożeniu BWRX-300 – podaje firma w odpowiedzi na pytania portalu. Nie tylko ona wyraża takie zainteresowanie. Zapytania o tę technologię pojawiają się także z kilku krajów, w tym z USA, Kanady, Czech, Estonii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. GE podkreśla, że dzięki radykalnemu uproszczeniu przedsięwzięcia, BWRX-300 będzie wymagał znacznie mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych.

Koncern postrzega SMR jako uzupełnienie wielkoskalowej energetyki jądrowej, ale dzięki mniejszym barierom handlowym, realizacja projektu jest bardziej realna ze względu na mniejszy rozmiar i złożoność. – Postrzegamy to jako doskonałą alternatywę elektrowni opalanych gazem, a także jako uzupełnienie innych technologii odnawialnych – podkreśla GE w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl. Koncern przewiduje, że pierwsza realizacja projektu BWRX-300 nastąpi w Ameryce Północnej do 2028 roku. – Widzimy więc możliwość, że ten reaktor powstanie w Polsce przed 2033 rokiem – podaje spółka.

Pierwsza, duża, konwencjonalna elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać w 2033 roku.

Bartłomiej Sawicki

Synthos liczy na poparcie planu budowy prywatnego atomu w Polsce


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X