Spór Armenii i rosyjskiego Inter RAO

3 lipca 2015, 07:38 Alert

(Rosinvest.com/Wojciech Jakóbik)

Protesty w Erewaniu. Fot. Twitter.

Komisja ds. usług publicznych Armenii zgłosiła sprzeciw wobec stanowiska rosyjskiej firmy energetycznej Inter RAO posiadającej 100 procent udziałów w Armeńskich Sieciach Elektroenergetycznych.

Erywań podwyższył taryfy na energię elektryczną, co doprowadziło do protestów społecznych w kraju. Nie można ich uniknąć ze względu na straty jakie przynosi działalność Sieci. Winą za ten stan rzeczy Inter RAO obarczyło złe funkcjonowanie armeńskiego sektora elektroenergetycznego i nierynkowe ceny energii elektrycznej oferowane firmom. Kolejnym powodem miało być utrzymywanie taryf na sztucznie zaniżonym poziomie przez ostatnie 11 lat, naprawę elektrowni jądrowej Metsomar oraz zmniejszenie wytwórstwa energii z elektrowni wodnych operator sieci otrzymał mniejsze przychody z obsługi o 37 mld dramów czyli 4,3 mld rubli. Miał być to główny powód pojawienia się strat, które firma próbowała bilansować pożyczkami, co nie powiodło się a Armeńskie Sieci były zmuszone odwlekać spłatę należności wobec wytwórców energii elektrycznej.

Wspomniana Komisja oskarża Inter RAO o zrzucanie z siebie odpowiedzialności za problem. Ze względu na trudną sytuację Sieci, media spekulowały o możliwości wycofania się Inter RAO z sektora i sprzedaż jego udziałów. Rosjanie odrzucili taką możliwość.