AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.Surowce

Sprzedawcy energii proszą banki centralne o dofinansowanie

fot. Pixabay

Europejscy sprzedawcy energii apelują do banków centralnych o pilne dofinansowanie. Podkreślają oni, że branża stoi w obliczu kryzysu gotówkowego, który został wywołany przez inwazję Rosji na Ukrainę i gwałtowny wzrost cen towarów.

Europejska Federacja Handlowców Energią (EFET – European Federation of Energy Traders) apeluje o „awaryjne mechanizmy finansowania, które pomogą uniknąć problemów z płynnością niektórych sprzedawców”. Do EFET należą między innymi Shell, Vitol Group, Polska Grupa Energetyczna, Tauron i PGNiG.

– Od końca lutego 2022 roku sytuacja pogorszyła się i coraz więcej uczestników rynku energii znajduje się w sytuacji, w której ich płynność jest poważnie ograniczona lub w niektórych przypadkach wyczerpana – czytamy w liście.

– Głównym celem jest zapewnienie, że nadal istnieje dostępny, uporządkowany rynek kontraktów terminowych na energię, szczególnie dla producentów oraz dostawców gazu i energii, którzy muszą się zabezpieczyć w tych trudnych czasach – powiedział wiceprezes wykonawczy EFET Peter Styles w rozmowie z Bloomberg.

– Istnieją obawy o uporządkowane rynki kontraktów terminowych na energię, a następnie o płynność tych rynków – dodał.

Ceny towarów, od zbóż i metali, po gaz ziemny i ropę, znacznie wzrosły, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Kryzys uwydatnił się szczególnie na rynku niklu i LME (Londyńska Giełda Metali). – Giełda anulowała jednodniowe transakcje niklem, aby zapobiec faktycznym niewypłacalnościom – powiedział dyrektor generalny Matt Chamberlain.

– Uczestnicy rynku i izby rozliczeniowe stoją obecnie w obliczu poważnych wyzwań związanych z obecną sytuacją geopolityczną. Masywne ruchy cenowe na europejskich giełdach energii spowodowały znaczne zwiększenie wymagań dotyczących marży dla uczestników rynku – czytamy w liście EFET.

Bloomberg/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Ukraina weszła do Unii…w elektroenergetyce


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X