Prawie pół miliona wniosków wpłynęło do programu Czyste Powietrze

7 września 2022, 12:45 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska (MKiŚ) opublikowało najnowszy raport o dofinansowaniu w ramach programu, Czyste Powietrze. Według danych do ministerstwa wpłynęło blisko pół miliona wniosków na kwotę opiewającą dziewięć miliardów złotych.

https://twitter.com/WymienKopciucha/status/1567107656900288512/photo/1

Na czym polega program Czyste Powietrze?

Czyste Powietrze to pierwszy ogólnopolski program, który daje możliwość uzyskania dopłat na wymianę starych pieców oraz docieplenie domów jednorodzinnych. Program polega na dofinansowaniu przez rząd, wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, które spełniają najwyższe normy. Oprócz tego w ramach programu można otrzymać dotację na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych.

https://twitter.com/WymienKopciucha/status/1567107656900288512/photo/1

Kto może skorzystać?

Z programu może skorzystać każda osoba fizyczna, która: jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego lub wydzielonego w takim domu lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, ma roczne zarobki do 100 000 zł lub ma miesięczne łączne zarobki jej i osób z nią mieszkających i wzajemnie utrzymujących się, które w przeliczeniu na osobę (przeciętny dochód na osobę w gospodarstwie domowym) nie przekraczają: 1400 zł jeżeli mieszkamy z kimś lub 1960 zł jeżeli mieszkamy samotnie.

Wysokość dotacji w programie Czyste Powietrze wynosi od 30 do 90 procent kosztów inwestycji i zależny od dochodów rodziny. Wnioski można składać osobiście w lokalnym oddziale WFOŚiGW lub przez Internet za pomocą Portalu Beneficjenta swojego województwa.

MKiŚ podaje, że od początku ogłoszenia projektu do ministerstwa wpłynęło ponad 490 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad dziewięć miliardów złotych. Tylko w zeszłym tygodniu złożono ponad trzy tysiące wniosków na kwotę 74 milionów złotych.

Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie do 30 czerwca 2027 roku.

Twitter/Wojciech Gryczka

Rusza program Czyste Powietrze Plus. Wyższe dotacje na wymianę kopciuchów i ocieplenie