Europejskie lasy stoją w obliczu poważnego zagrożenia związanego ze zmianami klimatycznymi, ostrzegają naukowcy z Austrii. Według ich najnowszych ustaleń, tylko kilka gatunków drzew wykazuje wystarczającą elastyczność, by przetrwać szybko postępujące zmiany klimatyczne.
Badania przeprowadzone przez zespoły z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego wykazały, że mimo wysiłków w zakresie ponownego zalesiania, utworzenie odpornych na zagrożenia i stabilnych lasów mieszanych może być wyzwaniem. Dlatego naukowcy apelują o działania mające na celu ochronę ekosystemów leśnych.
Dotychczasowe susze i ataki szkodników doprowadziły już do wyginięcia tysięcy hektarów drzew. Według opublikowanego artykułu w „Nature Ecology and Evolution”, jedynie kilka gatunków, takich jak dąb szypułkowy, nadaje się do ewentualnego zalesiania.
Naukowcy zbadali 69 spośród ponad 100 gatunków europejskich drzew, ustalając, że jedynie dziewięć z nich będzie odpowiednich do przyszłego zalesiania kontynentalnej Europy, a cztery do Wielkiej Brytanii. Jednak nawet wybranie optymalnego zestawu drzew dostosowanych do zmian klimatycznych stawia przed nimi poważne wyzwanie związane z utrzymaniem bioróżnorodności.
Jednak nawet w przypadku wybrania optymalnie dostosowanego do zmian klimatycznych zestawu drzew rodzi się poważny problem związany z bioróżnorodnością – dziewięć gatunków to stanowczo za mało, aby stworzyć stabilny las mieszany – pisze Polska Agencja Prasowa (PAP).
– A to właśnie lasy mieszane, składające się z różnych gatunków drzew, są ważnym czynnikiem zwiększającym odporność tych ekosystemów na rozmaite zakłócenia, np. korniki. Niestety, w niektórych miejscach Europy może zabraknąć drzew, które umożliwiłyby utworzenie odpowiednio zróżnicowanych lasów mieszanych – dodał współautor publikacji prof. Rupert Seidl.
– Nasza praca wyraźnie pokazuje, jak poważnie zmiana klimatu wpływa na żywotność lasów. Nie możemy polegać wyłącznie na mieszance kilku gatunków drzew. Szybkie działania mające na celu łagodzenie zmian klimatycznych są niezbędne dla zrównoważonej ochrony tych ekosystemów – podsumował dr Johannes Wessely.
Polska Agencja Prasowa /Mateusz Gibała
Protest rolników w Warszawie. Chcą wycofania się z Europejskiego Zielonego Ładu