Stern: Dla Polski i krajów bałtyckich nie będzie tańszego gazu niż ten z Rosji

11 sierpnia 2014, 11:23 Energetyka
Johnatan Stern

Komisja Europejska wciąż powstrzymuje publikację wyników śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi. Komisja sprawdza, czy rosyjska firma nadużywała swojej pozycji na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Johnatan Stern z Oxfordzkiego Instytutu Studiów Energetycznych tłumaczy, dlaczego.

– Odnośnie krajów bałtyckich i Polski Komisja porusza się po niepewnym gruncie. Ocenia w rozmowie z The New York Times. Jego zdaniem jedyną alternatywą dla dostaw rosyjskich w tych krajach jest drogie LNG z Kataru lub Norwegii, które będzie mniej konkurencyjne od gazu słanego rurami z Rosji.

– Jest bardzo mało prawdopodobne, że kraje bałtyckie i Polska dostaną gaz tańszy od rosyjskiego – twierdzi Brytyjczyk. – Politycy i wysocy urzędnicy Komisji uważają, że ceny dla krajów bałtyckich są wyższe od oferowanych Niemcom i dlatego są niezgone z zasadami konkurencji. Ale to nie jest żaden argument.

Stern ocenia, że na razie nie ma alternatywy dla rosyjskiego gazu. Tymczasem zwolennicy sięgania po nowe, nawet droższe źródła, przekonują, że oprócz ceny czynnikiem decydującym przy wyborze dostawcy powinna być także geopolityka.

Źródło: The New York Times