EnergetykaGaz.Opinie

Suski: Będzie projekt rekompensat na rzecz gmin w związku z wysokimi cenami gazu

Marek Suski na Kongresie 590. Fot. Mariusz Marszałkowski

Marek Suski na Kongresie 590. Fot. Mariusz Marszałkowski

Przewodniczący sejmowej komisji energii Marek Suski podczas debaty o nowelizacji prawa energetycznego poinformował, że projekt rekompensat wzrostu cen gazu jest przygotowywany.

W czwartek odbyło się drugie czytanie projektu noweli prawa energetycznego, który da możliwość rozłożenia w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Zgodnie z nim wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy będzie można przenieść na kolejne okresy taryfowe. Podczas debaty nad tym projektem posłowie nie zaproponowali poprawek i tym samym został on skierowany do trzeciego czytania, czyli do głosowania na posiedzeniu plenarnym.

– Jeśli chodzi o pomoc dla gmin, to też jest przygotowywany taki projekt, który będzie rekompensował wzrost cen dla samorządów – powiedział poseł.

Nowela prawa energetycznego zakłada, że sprzedawcy gazu, których taryfy zatwierdza prezes URE, będą mogli do 30 czerwca 2022 roku przełożyć do zatwierdzenia taryfę uwzględniającą koszty zakupu gazu planowane w czasie jej obowiązywania. Jeżeli w tym czasie koszty zakupu gazu wzrosną ponad te zaplanowane, sprzedawca będzie mógł je odzyskać w kolejnych taryfach, które będą obowiązywać od początku 2023 roku. Zgodnie z projektem, obliczy te koszty w określony sposób i zostaną one uznane za koszty uzasadnione. Na ich uwzględnienie w następnych taryfach sprzedawca będzie miał trzy lata począwszy od początku 2023 roku – podaje Polska Agencja Prasowa.

Zgodnie z projektem podwyżka w kolejnej taryfie ustalonej na podstawie proponowanej regulacji w okresie 12 miesięcy następujących po okresie stosowania taryfy, do której wprowadza się korektę z tytułu wzrostu cen zakupu gazu, nie może przekroczyć 25 procent poziomu średniej ceny, która zostałaby ustalona bez rozliczania tej korekty.

Dodatkowo projekt dopuszcza możliwość korygowania taryf i wniosków taryfowych, złożonych przed dniem wejścia w życie ustawy. W tym celu zainteresowani sprzedawcy mają w ciągu 14 dni od wejścia w życie przepisów złożyć stosowne wnioski o korekty.

– Wprowadzenie tej regulacji zapobiegnie ryzyku jednej, dużej i skumulowanej podwyżki taryf na gaz na 2022 rok. Pomysłodawcy wskazują, że dotychczas zatwierdzone na 2022 rok taryfy przewidują ok. 100 procent, a w niektórych przypadkach nawet ponad 100 procent podwyżki – czytamy w uzasadnieniu.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Rząd przygotowuje rekompensaty wzrostu cen energii dla najuboższych i analizuje zasięg wsparcia


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X