Synchronizacja elektroenergetyczna Bałtów z Europą niepokoi Rosję

27 grudnia 2016, 06:45 Alert

Synchronizacja systemów energetycznych państw bałtyckich z systemami europejskimi stworzy problemy z zapewnieniem dostaw energii do obwodu kaliningradzkiego – powiedział podczas corocznej konferencji z dziennikarzami prezydent Rosji Władimir Putin.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Fot.: Kremlin

– Unia Europejska zdecydowała, że państwa bałtyckie powinny połączyć się z jej systemem energetycznym. To stwarza dla nas problemy z dostawami energii do obwodu kaliningradzkiego. Musimy przeznaczyć na to dodatkowe środki – powiedział Putin. – Zapewnimy trwałe i niezależne dostawy energii do Kaliningradu. Planowane są dostawy LNG, budowa odpowiednich elektrowni, w tym także zastosowanie małych elektrowni jądrowych – stwierdził.

Systemy elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii są zsynchronizowane z postsowieckim systemem IPS/UPS. Te państwa zabiegają o synchronizację z sieciami kontynentalnymi. Jedynym narzędziem do realizacji tego celu jest połączenie elektroenergetyczne z Polską o nazwie LitPol Link 2, które razem z działającym od grudnia 2015 roku LitPol Link pozwoliłoby na obustronne dostawy energii elektrycznej i synchronizację systemu elektroenergetycznego państw bałtyckich z systemem kontynentalnym przez Polskę.

RIA Novosti