InfrastrukturaInnowacjeWszystko

Szaniawski: ARP stawia na wsparcie innowacyjności

fot. ARP

W 2015 roku ARP S.A. przeznaczyła 120 mln zł na wsparcie innowacyjności w dużych przedsiębiorstwach i ponad 60 mln zł na perspektywiczne projekty w małych i średnich firmach. Chcemy, aby środki na ten cel były w kolejnych latach coraz większe – powiedział Michał Szaniawski, wiceprezes ARP S.A., podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego w Warszawie. 

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zidentyfikowała bariery w realizacji projektów innowacyjnych
i rozpoczęła wdrażanie instrumentów, które pomogą je usunąć. – Poprzez Ekosystem ARP, planujemy wspierać kompleksowy plan rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki zaproponowany przez rząd – powiedział wiceprezes Szaniawski. – Szczególnie ważne jest efektywne wykorzystanie takich instrumentów jak Platforma Transferu Technologii i fundusz ARP Venture – dodał.

Zdaniem wiceprezesa Szaniawskiego jedną z barier rozwoju innowacyjności w Polsce jest brak środków na tzw. drugą rundę finansowania, czyli po zakończeniu badań, a w momencie wprowadzania produktu na rynek. – Tutaj bardzo ważną role spełnia ARP Venture. Fundusz w przeciągu roku działalności przeanalizował ponad 200 projektów, zrealizował 5 transakcji na kwotę 60,39 mln oraz objął status obserwatora w 4 spółkach – wymienił wiceprezes Szaniawski. – To bardzo dobry wynik, pokazujący, że fundusz z udziałem środków Skarbu Państwa może działać szybko, elastycznie i co najważniejsze skutecznie – dodał.

Kolejna bariera rozwoju innowacyjności dotyczy braku komunikacji nauki z przemysłem, ale także pomiędzy przedsiębiorstwami. Podmioty funkcjonujące na rynku, nie potrafią komunikować wzajemnych potrzeb i możliwości. – ARP chce temu zaradzić rozwijając Platformę Transferu Technologii, jako systemu zapewniającego pomoc w animacji transakcji opartych o transfer technologii, zarówno z nauki do przemysłu, jak i pomiędzy firmami. Szczególnie istotna jest dla nas komunikacja potrzeb dużych przedsiębiorstw do małych i średnich – podkreślił wiceprezes ARP S.A. – PTT to obecnie ponad 700 zgłoszonych technologii i bardzo dużo współpracujących podmiotów, w tym największe spółki Skarbu Państwa – dodał.

Zdaniem wiceprezesa Szaniawskiego należy także w pełni wykorzystać potencjał projektów zrealizowanych dzięki funduszom unijnym z perspektywy 2007-2013. – W ramach poprzedniej perspektywy finansowej powstało wiele projektów, które należałoby obecnie włączyć w cały system wsparcia innowacyjności. Tak, aby planując obecnie wydatki na innowacyjność nie dublować istniejących inicjatyw – powiedział wiceprezes ARP.

Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu


Powiązane artykuły

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Udostępnij:

Facebook X X X