Szewczowicz: Po pakiecie zimowym czas na rozmowy KE-Ukraina-Rosja o letnim

17 listopada 2014, 10:51 Alert
Maros Sevcovic

(Rosinvest/Wojciech Jakóbik)

Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej do spraw Unii Energetycznej, Słowaka Marosza Szewczowicza, strony tymczasowego porozumienia o dostawach gazu z Rosji na Ukrainę powinny rozpocząć rozmowy na temat nowego porozumienia, wykraczającego poza objęty obecnie okres od listopada 2014 do marca 2015 roku. Jego zdaniem nie można czekać na zakończenie obowiązywania zimowego pakietu.

To reakcja na apel ukraińskiego ministerstwa energetyki, którego głowa Jurij Prodan zaapelował do Szewczowicza o mediację Komisji Europejskiej w negocjacjach na temat kolejnego okresu dostaw gazu ziemnego z Rosji. Prodan wskazywał, że wyrok sądu arbitrażowego w Sztokholmie na temat sporu cenowego Naftogaz-Gazprom będzie znany dopiero za około rok. Wcześniej potrzebne będzie nowe, tymczasowe porozumienie gazowe, które już teraz nazywane jest letnim pakietem.

W jego ramach Ukraina spłaciła część długu gazowego wobec Rosji w wysokości 1,45 mld dolarów a do końca tego roku musi zapłacić 3,1 mld z 5,3 mld dolarów zadłużenia. Naftogaz ma do końca listopada przesłać Gazpromowi zamówienie na dostawy gazu z Rosji, które zamierza zmniejszyć do niezbędnego minimum szacowanego przez Kijów na maksymalnie 1,5 mld m3 w tym roku. W przyszłym roku zakupy mają opiewać na około 1 mld m3.