EnergetykaGaz.OZEWszystko

Szymański: Unii Energetycznej już nie ma 

KOMENTARZ
Konrad Szymański
Poseł do PE w l. 2004-2014, ekspert ds. energetyki
Przyjęte właśnie konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. 

Wśród 9 postulatów Rady wszystkie, które dotyczą pierwotnych założeń unii energetycznej odnoszą się do implementacji już istniającego prawa lub projektów. Tak jest w przypadku finansowania infrastruktury, zasad reagowania na kryzysy dostaw, czy kontroli umów gazowych.
W ostatnim wywiadzie dla mięzynarodowej prasy Donald Tusk wskazał, że nową kluczową linią negocjacji – po porzuceniu idei wspólnych zakupów – będzie kontrola umów gazowych przed ich podpisaniem. Rada o tym nie wspomina ani jednym słowem. Powtarza jedynie, deklaracje o „pełnej zgodności z prawem UE” oraz „wzmocnieniu transparentności”. Jest to polityczne stanowisko UE znane od 2011 roku pozbawione nowych instrumentów prawnych. Jeszcze 2 marca w projekcie konkluzji, który wyciekł z Sekretariatu Rady polskie postulaty w tej sprawie były sformułowane poprawnie.
Dlatego dzisiejszy Financial Times pisze jednoznacznie, że „Tusk i Polska są osamotnieni w zabiegach, by udzielić Komisji Europejskiej prawo do odrzucania kontraktów gazowych w przypadku nadużywania lub łamiania prawa unijnego przez Gazprom.”
Nie oznacza to, że rozdział konkluzji Rady odnoszący się do unii energetycznej jest całkowicie pozbawiony treści. Przywódcy państw europejskich powtarzają w nim, że jednym z 5 filarów unii energetycznej (tej nowej, brukselskiej) jest „dekarbonizacja gospodarki”. W zakresie nowego kształtu rynku energii piszą, że ma służyć „integracji energii ze źródeł odnawialnych”. Badania i rozwój mają skupić się na „technologiach związanych z klimatem”.
Zamiast unii energetycznej mamy więc unię klimatyczną. Ten mutant pozostaje jednak „flagowym projektem Przewodniczącego Tuska” i „polską inicjatywą”. Rząd nie jest w stanie jednoznacznie odciąć się od tego projektu, ponieważ oznaczałoby to przyznanie się do oczywistej porażki. Propagandowe względy kampanii wyborczej w Polsce powodują dziś, że Ewa Kopacz i Donald Tusk będą nam wzmawiali, że nic się nie stało. Wynicowanie unii energetycznej przez ostatni miesiąc pokazują, że nasi partnerzy w Radzie doskonale o tym wiedzą.

Powiązane artykuły

Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....
OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Udostępnij:

Facebook X X X