Prezes URE zatwierdził taryfę na dystrybucję energii pierwszemu z piątki największych operatorów systemów dystrybucyjnych, firmie innogy Stoen Operator. Od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Uwzględniając tę opłatę, patrząc tylko i wyłącznie na część dystrybucyjną dla tego operatora, średni wzrost tylko tej opłaty wyniesie 29 procent, a więc 22,4 procent dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11.
Innogy z taryfą wyższą 0 1,8 procent
Zmiana stawek własnych w taryfie innogy Stoen Operator wyniesie średnio 1,8 procent dla wszystkich grup odbiorców (niecałe 1,4 procent dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11).Od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Uwzględniając już tę opłatę tylko w części dystrybucyjnej średni wzrost tej opłaty wyniesie 29 procent, a 22,4 procent dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11. To nie oznacza, że cena energii wzrosną finalnie o 22,4 procent. To skala podwyżki tylko i wyłącznie opłaty dystrybucyjnej, która sama wzrośnie o ok. 1,4 procent. Do tego wliczana jest już zapowiedziana od miesięcy opłatę mocowa. Dlatego też stąd wynika wzrost tej opłaty o 22,4 procent.
Oznacza to, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą średnio o 7,50 zł więcej miesięcznie, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej. Taryfa została zatwierdzona do końca 2021 roku i może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez prezesa URE.
Kolejni czekają
Przez Urzędu Regulacji Energetyki prowadzi obecnie postępowania w sprawie taryf dla pozostałych czterech największych dystrybutorów. Do momentu zakończenia tych postępowań dystrybutorzy stosują dotychczasowe stawki opłat. Wyjątek stanowią stawki opłat: kogeneracyjna, OZE i mocowa oraz przejściowa.
Zmiany w tej części rachunku weszły w życie od 1 stycznia, niezależnie od prowadzonych postępowań taryfowych. O tym, jak od stycznia zmienią się rachunki za prąd dla gospodarstw domowych Urząd informował 30 listopada tego roku.
Urząd Regulacji Energetyki/Bartłomiej Sawicki
URE zatwierdził wyższe ceny energii. Zapłacimy około 18 zł więcej