Prezes URE zatwierdził taryfę dystrybucyjną dla Innogy Stoen na 2021 rok

5 stycznia 2021, 17:45 Alert

Prezes URE zatwierdził taryfę na dystrybucję energii pierwszemu z piątki największych operatorów systemów dystrybucyjnych, firmie innogy Stoen Operator. Od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Uwzględniając tę opłatę, patrząc tylko i wyłącznie na część dystrybucyjną dla tego operatora, średni wzrost tylko tej opłaty wyniesie 29 procent, a więc 22,4 procent dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11. 

Siedziba URE / fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Innogy z taryfą wyższą 0 1,8 procent

Zmiana stawek własnych w taryfie innogy Stoen Operator wyniesie średnio 1,8 procent dla wszystkich grup odbiorców (niecałe 1,4 procent dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11).Od 1 stycznia 2021 roku dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową. Uwzględniając już tę opłatę  tylko w części dystrybucyjnej średni wzrost tej opłaty wyniesie 29 procent, a 22,4 procent dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11. To nie oznacza, że cena energii wzrosną finalnie o 22,4 procent. To skala podwyżki tylko i wyłącznie opłaty dystrybucyjnej, która sama wzrośnie o ok. 1,4 procent. Do tego wliczana jest już zapowiedziana od miesięcy opłatę mocowa. Dlatego też stąd wynika wzrost tej opłaty o 22,4 procent.

Oznacza to, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą średnio o 7,50 zł więcej miesięcznie, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej. Taryfa została zatwierdzona do końca 2021 roku i może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez prezesa URE.

Co wpłynęło na wzrost cen energii? Prezes URE tłumaczy

Kolejni czekają

Przez Urzędu Regulacji Energetyki prowadzi obecnie postępowania w sprawie taryf dla pozostałych czterech największych dystrybutorów. Do momentu zakończenia tych postępowań dystrybutorzy stosują dotychczasowe stawki opłat. Wyjątek stanowią stawki opłat: kogeneracyjna, OZE i mocowa oraz przejściowa.

Zmiany w tej części rachunku weszły w życie od 1 stycznia, niezależnie od prowadzonych postępowań taryfowych. O tym, jak od stycznia zmienią się rachunki za prąd dla gospodarstw domowych Urząd informował 30 listopada tego roku.

Urząd Regulacji Energetyki/Bartłomiej Sawicki

URE zatwierdził wyższe ceny energii. Zapłacimy około 18 zł więcej