15 turbin o łącznej mocy 30 MW powstanie w Warblewie w województwie pomorskim. Pierwsza energia elektryczna popłynie z tej elektrowni pod koniec 2024 roku. Tauron podaje, że z tego tytułu do atmosfery trafi o ok. 74,9 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wyprodukowana w konwencjonalnym źródle wytwórczym.
Zakładana roczna produkcja energii elektrycznej uzyskanej z farmy, to ponad 80 tys. MWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na prąd 28 tysięcy gospodarstw domowych. Elektrownia będzie składać się z 15 turbin o wysokości 100 metrów.
– Budowa nowych mocy wiatrowych stanowi koło zamachowe Zielonego Zwrotu Taurona. Aktualnie budujemy cztery elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 140 MW. Tylko w tym roku planujemy zainwestować w rozwój OZE około miliarda złotych – wylicza Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Zgodnie z założeniami naszej strategii w 2025 roku planujemy dysponować 700 MW zainstalowanymi w turbinach wiatrowych – dodaje Szczeszek.
Dzięki zielonej produkcji farmy wiatrowej Warblewo, do atmosfery trafi o ok. 74,9 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wyprodukowana w konwencjonalnych źródłach wytwórczych.
Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu Taurona poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 procent całego miksu wytwórczego Grupy.
Tylko w energetyce wiatrowej TAURON do 2030 roku Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.
Kryzys energetyczny wyraźnie przyspieszył wdrażanie transformacji energetycznej i rozwój OZE. Dzięki liberalizacji ustawy 10h polskie spółki energetyczne ponownie mogą rozwijać lądowe farmy wiatrowe, co może ulżyć napięciom w krajowym systemie elektroenergetycznym i zmniejszyć rachunki za energię.
Tauron / Jacek Perzyński