AlertCiepłownictwoEnergetyka

Tauron sprzedaje coraz więcej energii z kogeneracji

Tauron. Fot. Jędrzej Stachura

Tauron. Fot. Jędrzej Stachura

Tauron odnotowuje w tym roku wzrost liczby klientów biznesowych korzystających z energii wytwarzanej w jednym procesie wraz z ciepłem. Ma już kontrakty na prawie 1,5 miliona megawatogodzin z kogeneracji.

Tauron w 2023 roku odnotowuje wzrost liczby klientów korzystających z energii wytwarzanej w kogeneracji. Dodaje, że firmy korzystające z kogeneracji Taurona ograniczyły emisje dwutlenku węgla o ponad 650 tys. ton. Zwiększył się także wolumen zakontraktowanej energii dla firm do blisko 1,5 miliona megawatogodzin.

– W ramach strategii Zielonego Zwrotu Tauron ograniczy emisyjność o 80 procent. Konsekwentnie realizujemy ten plan i jednocześnie sukcesywnie powiększamy na rynku wolumen energii, która pozwala ograniczać emisyjność także klientom biznesowym – mówi Paweł Szczeszek, prezes Taurona.

Tauron podkreśla, że każda megawatogodzina energii wytworzona z kogeneracji to niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 55 procent w porównaniu do emisji dwutlenku węgla dla energii wytwarzanej z węgla kamiennego. – W tym roku po raz kolejny obserwujemy pozytywny trend w działaniach klientów biznesowych, związany z chęcią zmniejszenia negatywnego wpływu biznesu na środowisko naturalne i tym samym kontraktowanie większych wolumenów energii wytwarzanej w procesie kogeneracji. Kontraktacja na ten rok to już blisko 1,5 miliona megawatogodzin – mówi Tomasz Lender, wiceprezes Tauron Sprzedaż.

Kogeneracja polega na równoczesnym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym. Produkcja tego typu zapewnia wzrost sprawności energetycznej i prowadzi do znacznie mniejszego zużycia paliwa niż w procesach rozdzielonych.

Tauron/Jędrzej Stachura

Tauron i Rafako nie doszły do porozumienia, a termin ugody tuż tuż


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X