font_preload
PL / EN
Energetyka PAP 17 sierpnia, 2016 godz. 9:00   
REDAKCJA

Tchórzewski: Koszty emisji CO2 w Ostrołęce wyniosą blisko 0,5 mld zł

Elektrownia Ostrołęka. Wizualizacja bloku C.

Szacuje się, że Elektrownia Ostrołęka (blok C) będzie emitowała 4,5 – 5 mln ton CO2 rocznie. Dostępne analizy i prognozy zakładają rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 – poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– W odniesieniu (…) do rocznych kosztów związanych z emisją CO2, chciałbym poinformować, że na obecnym etapie szacuje się, że Elektrownia Ostrołęka blok C będzie emitowała 4,5 – 5 mln ton CO2 rocznie. Jednocześnie dostępne w chwili obecnej analizy i prognozy zakładają rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. Przy prognozowanej cenie na poziomie 90 zł/tona (ok. 20 euro/tona) roczny koszt uprawnień do emisji CO2 oscylowałby w przedziale 405 – 450 mln zł – poinformował minister.

Wyjaśnił, że projekt jest na etapie przygotowania inwestycji.

– Aktualnie prowadzone są prace związane z poszukiwaniem partnera strategicznego lub współinwestora dla realizacji inwestycji, wypracowaniem rekomendowanej struktury finansowania oraz osiągnięciem w projekcie gotowości przetargowej – wyjaśnia.

Generalny wykonawca nie został jeszcze wybrany. Zostanie wyłoniony w ramach postępowania przetargowego.

– Odnosząc się do pytania dotyczącego pozyskania inwestora strategicznego/współinwestora, chciałbym poinformować, że Grupa Energa prowadzi w tej sprawie rozmowy z potencjalnymi partnerami biznesowymi. Do chwili obecnej rozmowy te nie zostały zakończone, a tym samym nie podjęto decyzji w zakresie wyboru współinwestorów – poinformował Tchórzewski.

Energa zakłada, że oddanie elektrowni do użytku nastąpi najwcześniej w 2023 r. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2018 roku. Zakładany przez grupę minimalny poziom nakładów inwestycyjnych niezbędny do budowy bloku o mocy ok. 1000 MW to ok. 5,5 mld zł netto.

– Dokładna wielkość nakładów inwestycyjnych będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu na wybór generalnego wykonawcy – zapowiada minister.

Wcześniej resort energii informował, że połowa z kwoty 5,5 mld zł, będzie poniesiona przez inwestora spoza spółki.

Zarząd Energi zdecydował o ponownym uruchomieniu realizacji projektu budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce o mocy 1000 MW.

Wcześniej, we wrześniu 2012 r., spółka wstrzymała realizację projektu, informując, że poszuka partnera zainteresowanego wspólną realizacją projektu. Zarząd spółki prowadził rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi, ale – jak mówił – nie było chętnych, którzy wzięliby na siebie czynniki ryzyka.

 

Polska Agencja Prasowa