font_preload
PL / EN
Atom Energetyka Energia elektryczna OZE 16 kwietnia, 2018 godz. 18:30   

Tchórzewski: Najpierw atom, potem morskie wiatraki

Elektrownia atomowa Doel

Mimo, że wiele podmiotów jest zainteresowanych budową farm wiatrowych na morzu, to Polsce najbardziej obecnie potrzebna jest elektrownia jądrowa, uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski. Decyzja w sprawie jej budowy powinna zapaść „w roku albo wcale”.

„Wszyscy teraz chcą finansować i budować farmy wiatrowe na morzu, bo jest taka moda. Ale nam jest potrzebna elektrownia jądrowa” – powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

Spytany czy wiatraki są podstawową opcją wskazał, że w pierwszej kolejności muszą „zebrać się ci, którzy mają finansować elektrownię jądrową”.

Zaznaczył też, że do realizacji projektów wiatrowych na Bałtyku konieczna jest budowa infrastruktury, ponieważ punkty dużego poboru energii w Polsce w większości znajdują się z dala od wybrzeża.

„Projekt nuklearny to nasza wiarygodność wobec Komisji Europejskiej” – podkreślił też minister.

Zapytany o termin decyzji o budowie elektrowni jądrowej wskazał, że powinno to być „albo w tym roku albo wcale”.

Z kolei minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że rząd jest „blisko podjęcia” decyzji o budowie elektrowni jądrowej.

„Jesteśmy gotowi, żeby taki projekt sfinansować z własnych środków, ale też jesteśmy otwarci na współpracę. Widzimy duże zainteresowanie, także ze świata” – wskazał Kwieciński.

ISBnews