EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Tchórzewski: Rozpoczynamy dyskusję o rynku mocy, by urentownić bloki węglowe

– Nowy blok energetyczny Elektrowni Turów zastąpi jednostki starszej generacji. Odbudowa mocy to kluczowy element działań podejmowanych przez Ministerstwo Energii. W celu zapewnienia sprawnej modernizacji i inwestycji w nowe moce wytwórcze na początku lipca zaczynamy konsultacje ze środowiskami energetycznymi w zakresie rozwiązań związanych z rynkiem mocy – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości związanych z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów w Bogatyni. Uroczystość odbyła się 29 czerwca 2016 r.

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę, że budowana nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 450 MN netto to nie jedyna nowoczesna inwestycja realizowana w elektrowni. – Do eksploatacji oddajemy dzisiaj również Instalację Odsiarczania Spali (IOS) a w planach inwestycyjnych jest modernizacja innych bloków. Inwestycje te pozwolą elektrowni produkować energię w sposób przyjazny dla środowiska – dodał.

Szef resortu energii podkreślił również znaczenie budowy nowego bloku dla społeczności lokalnej. – Energii elektrycznej wyprodukowanej w nowym bloku wystarczy dla zaspokojenia potrzeb ok 1 mln gospodarstw domowych. Inwestycja przyczyni się również do rozwoju regionu – zaznaczył minister Tchórzewski.

W trakcie uroczystości oddano również do użytku Instalację Odsiarczania Spalin (IOS) dla bloków 4-6. W planie inwestycyjnym PGE jest również kompleksowa modernizacja bloków 1-3. W tym kontekście minister Tchórzewski zwrócił uwagę na zagadnienia środowiskowe. – Wykorzystanie instalacji obniży emisje SO2 oraz pyłów do atmosfery. Jest to niezwykle istotne w procesie modernizacji polskiej energetyki, która bazuje na węglu. Pokazuje to, że przywiązujemy do ochrony środowiska bardzo duże znaczenie – podkreślił.

Prezes PGE Polskie Grupy Energetycznej Henryk Baranowski zwrócił uwagę na kwestie techniczne związane z inwestycją w nowy blok energetyczny o mocy ok. 450 MW netto. – Zastąpi on wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji (bloki nr 8, 9, 10) o łącznej mocy zainstalowanej ok. 600 MW. Po jego uruchomieniu moc Elektrowni Turów wynosić będzie około 2 000 MW- podkreślił. Dodał także, że budowa kosztować będzie ok. 4 mld zł, a nowy blok spełni wymagania środowiskowe wynikające z przepisów krajowych i unijnych.

O konieczności wyboru między tanią, bezpieczną, a niskoemisyjną energetyką zespołu Instytutu Jagiellońskiego pisał w najnowszym raporcie pt. „Jaka energia będzie napędzać polską gospodarkę”. Postawiono tam tezę, że w celu obrony energetyki węglowej Polska będzie musiała iść na starcie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, szukać możliwości uzyskania wyłączeń spod jej reżimu lub liczyć się z karami finansowymi za jej nieprzestrzeganie. Niezależnie od wyboru drogi konieczna będzie głęboka reforma sektora węglowego oraz wprowadzenie wspomnianego rynku mocy, co zagwarantuje stabilne dostawy energii z polskich bloków.

Źródło: Ministerstwo Energii


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X