Tchórzewski: Zażegnaliśmy kryzys na Śląsku

17 maja 2016, 14:15 Energetyka

Został zażegnany bardzo poważny kryzys społeczny i gospodarczy na Śląsku, który groził zapaścią gospodarczą całego regionu – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że gdyby nie działania naprawcze na Śląsku, pracę mogło stracić ponad 100 tys. osób.

Fot.: Ministerstwo Energii

Minister, przedstawiając we wtorek dokonania swojego resortu w pierwszym półroczu rządu, zaznaczył, że głównym wyzwaniem było rozwiązanie problemu na Śląsku, związanego z górnictwem węgla kamiennego.

Przypomniał, że został wznowiony dialog społeczny na Śląsku, zarówno ze związkami zawodowymi, jak i wierzycielami kopalń. „Można tak powiedzieć: został zażegnany bardzo poważny kryzys społeczny i gospodarczy, który groził zapaścią gospodarczą całego Śląska” – ocenił Tchórzewski.

Zaznaczył, że problemy kopalni były związane z blisko 50-proc. spadkiem cen węgla. Dodał, że nie spotkało się to „z żadną reakcją i konkretnymi działaniami PO-PSL”. „Ten narastający kryzys powodował zagrożenie upadłością kolejnych spółek górniczych” – zauważył.

Wskazał, że Kompania Węglowa miała blisko 4 mld zł długu wobec 2,5 tys. śląskich firm. Jego zdaniem „groziła nam lawina gospodarczych upadłości”, która mogła skutkować utratą pracy przez ponad 100 tys. osób.

Tchórzewski podkreślił, że dzięki negocjacjom z pracownikami kopalń, który zgodzili się na obniżkę swoich uposażeń, oraz z wierzycielami, m.in. bankami, udało się stworzyć projekt Polskiej Grupy Górniczej. Grupa – jak zaznaczył minister – zakłada „dostosowanie górnictwa węgla kamiennego do obniżonych cen węgla kamiennego”.

Szef resortu energii podkreślał, że poza aktywnymi działaniami związanymi z PGG resort pracuje nad restrukturyzacją kolejnych spółek węglowych m.in. Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Dodał, że następnymi działaniami będzie restrukturyzacja przemysłu koksowniczego oraz hutniczego. „Może to dać dobry impuls rozwojowy dla Śląska” – podsumował.

Tchórzewski podsumował także działania na rzecz nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

„Równolegle prowadziliśmy działania związane z nadaniem nowej formuły działalności energetyki, szczególnie jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii” – powiedział Tchórzewski. Przypomniał, że projekt zmian w ustawie o OZE jest już w Sejmie co „daje nadzieję na to, że w najbliższym czasie będzie mogła zaistnieć społeczna produkcja energii”. Tłumaczył, że poprzednie przepisy wprowadzone w ustawie o OZE dawały pierwszeństwo w zakresie energii odnawialnej budowie wiatrakowej.

„Teraz wprowadzamy system koszykowy, tzn. że będziemy w każdej dziedzinie energetyki odnawialnej dawali szansę” – podkreślił szef resortu energii.

Minister wskazywał, że pion energetyki potrzebuje restrukturyzacji w związku z wymogami UE. „System energetyczny, który został przyjęty w Unii Europejskiej, powoduje konieczność posiadania podwójnej mocy” – tłumaczył. Pierwsza z nich to energia odnawialna, a druga to konwencjonalna. „To wymaga dużych inwestycji i dużych nakładów finansowych” – podsumował.

Źródło: Polska Agencja Prasowa