Na początku stycznia 2023 roku została zawarta pierwsza transakcja na Rynku Terminowym Praw Majątkowych (RTPM), działającym na TGE w ramach Zorganizowanej Platformy Obrotu (OTF). OTF funkcjonuje od maja 2020 roku – została wdrożona w odpowiedzi na konieczność dostosowania regulacji i obrotu na Giełdzie do przepisów dyrektywy MiFID2. Transakcje na OTF zawierane są w ramach Rynku Terminowego Produktów z dostawą energii elektrycznej (RTPE), Rynku Terminowego Produktów z dostawą gazu (RTPG) oraz Rynku Terminowego Praw Majątkowych (RTPM) – podaje Towarowa Giełda Energii w informacji prasowej.
– Pomimo wielu zmian legislacyjnych z kryzysem energetycznym w tle, Towarowa Giełda Energii zakończyła rok 2022 dobrym wynikiem, a grudzień przyniósł rekordy na rynku spot energii elektrycznej. Początek tego roku również nas zaskoczył pierwszą transakcją na Rynku Terminowym Praw Majątkowych i dalszymi rekordami na Rynku Dnia Następnego i Bieżącego. Jest to dobry prognostyk na przyszłość i dowód na to, że Giełda ma potencjał rozwojowy oraz silną pozycję, którą niezmiennie buduje od ponad 20 lat – mówi Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych.
Jak przypomina TGE, 5 stycznia 2023 roku została zawarta pierwsza transakcja na Rynku Terminowym Praw Majątkowych (RTPM), który funkcjonuje w ramach uruchomionej w maju 2020 r. Zorganizowanej Platformy Obrotu (Organised Trading Platform – OTF). W robocze wtorki i czwartki notowane są na tym rynku instrumenty terminowe z dostawą praw majątkowych analogicznych do dostarczanych poprzez zakup instrumentu PMOZE_A notowanego na rynku spot (RPM). Obrót analogicznymi instrumentami terminowymi, jednakże w innej sytuacji regulacyjnej – przed wejściem w życie dyrektywy MiFID2 – miał miejsce wcześniej, w latach 2016–2017, w ramach Rynku Towarów Giełdowych na Rynku Terminowym Towarowym (RTT). Ostatnie transakcje podobnymi instrumentami terminowymi zawarto zatem – aż do 5 stycznia 2023 roku – w grudniu 2017 roku na RTT.
Towarowa Giełda Energii/Michał Perzyński